MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Ostrołęce 11.11.2022. Uroczysta sesja rady miasta w Ostrołęce, msza św. w intencji ojczyzny. Zdjęcia

Piotr Ossowski
W południe odbyła się uroczysta sesja rady Miasta Ostrołęki. Uroczystą sesję w OCK poprzedziła – jak co roku - msza święta w ostrołęckim klasztorze, po której złożono kwiaty pod pomnikiem Czwartaków.

Uroczyste sesje rady miasta odbywają się w Ostrołęce dwa razy w roku – 12 maja z okazji rocznicy nadania praw miejskich Ostrołęce i 11 listopada – w Narodowy Dzień Niepodległości.

Zarówno majowe jak i listopadowe sesje są okazją do wręczenia honorowych odznak „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”. Tym razem otrzymają je Janusz Głowacki i Tadeusz Godlewski (sylwetki uhonorowanych niżej).

Sesja rozpoczęła się w Ostrołęckim Centrum Kultury o godz. 12.00 – odśpiewaniem hymnu państwowego. Po wystąpieniu przewodniczącego rady miasta Wojciecha Zarzyckiego zaprezentowany został recital „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o niepodległości” w wykonaniu Julity Kożuszek, Doroty Wasilewskiej i Aleksandry Nykowskiej.

Następnie wręczone zostałyodznaki „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”, a także przyznane przez marszałka Mazowsza medale „Pro Masovia” oraz doroczne nagrody prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (sylwetki nagrodzonych niżej).

Medale Pro Masovia otrzymali:

  • Ostrołęckie Stowarzyszenie Tenisowe
  • Marek Olszewski

Uroczystą sesję w OCK poprzedziła – jak co roku - msza święta w ostrołęckim klasztorze, po której złożono kwiaty pod pomnikiem Czwartaków.

Biogramy uhonorowanych odznakami „Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki”

Janusz Głowacki – strażak, organizator Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce i regionie

Absolwent Wyższej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie w 1978 r., po ukończeniu szkoły podjął pracę w Portowej Straży Pożarnej w Gdańsku. W 1980 r. powrócił do rodzinnej Ostrołęki, gdzie objął stanowisko dowódcy oddziału, a następnie komendanta rejonowego straży pożarnych. Wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, gdzie działał na rzecz poprawy bezpieczeństwa Ostrołęki i sąsiednich gmin. Włożył wiele wysiłku w rozwój sieci OSP, mając duży wkład w powołaniu do życia nowych jednostek, a także inicjując budowę remiz i pozyskując nowy sprzęt.

W 1999 r. został powołany w skład powstającego zespołu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa oraz członka komisji rewizyjnej na szczeblu wojewódzkim. W latach 2002-2004 był współorganizatorem programu zakupu samochodów, sprzętu specjalistycznego i sprzętu ochrony osobistej dla ostrołęckiego OSP oraz jednostek OSP w powiecie ostrołęckim. Pełniąc funkcję komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce doprowadził do wprowadzenia 15 jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego w pierwszych latach jego funkcjonowania. Od 2006 r. pełnił funkcję prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Ostrołęce, był również członkiem zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie. Obecnie wiceprezes OSP w Ostrołęce.

Tadeusz Godlewski – nauczyciel, polityk, poseł na Sejm I kadencji

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie na kierunku fizyka (1978 r.). Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1954 roku jako nauczyciel języka polskiego i języka rosyjskiego, od 1971 r. był wychowawcą internatu i nauczycielem fizyki w Technikum Papierniczym w Ostrołęce, a w latach 1972-1978 pracował w Zespole Szkół Zawodowych nr 4. Od września 1978 r. przez 4 lata piastował stanowisko wicedyrektora i nauczyciela fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Od lutego do listopada 1982 r. był nauczycielem fizyki w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce.

W latach 1980-1981 był współtwórcą i członkiem struktur „Solidarności” Oświatowej w Ostrołęce, a od 15 maja 1981 r. przewodniczącym Oddziału Zarządu Regionu Mazowsze "S" w Ostrołęce. Za zaangażowanie w działalność niepodległościową w nocy z 12/13 grudnia 1981 r. internowany Ośrodku Odosobnienia w Iławie, z którego 10 lutego 1982 r. został zwolniony. Uczestnik podziemnych struktur solidarnościowych (m.in. organizował pomoc materialną i psychologiczną rodzinom, których członkowie nie wrócili z internowania, upowszechniał prasę podziemną, współorganizował wyjazdy do Warszawy na mszę za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki, udzielał pomocy prawnej zwalnianym z pracy w wyniku represji). Został zatrzymany 29 listopada 1982 r., jego mieszkanie zrewidowano, a dzień później został aresztowany i osadzony m.in. w areszcie śledczym w Olsztynie, zakładzie karnym w Barczewie, areszcie śledczym w Ostrołęce, areszcie śledczym Warszawa-Mokotów (w trakcie papieskiej wizyty w Polsce podjął głodówkę). 22 kwietnia 1983 r. został skazany przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

W wyniku apelacji karę zawieszono na 4 lata, po czym został zwolniony 30 czerwca 1983 r. Pomimo wyroku nadal angażował się w struktury podziemne „Solidarności”. W lipcu 1983 r. i marcu 1984 r. został postawiony przed komisjami dyscyplinarnymi (w Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Ministerstwie Oświaty) z wnioskiem o wykluczenie z zawodu nauczyciela. Po odwołaniu do Komisji Odwoławczej w Ministerstwie Oświaty został przywrócony do zawodu nauczyciela. Od marca 1984 r. do sierpnia 1985 r., ze względów politycznych, został przeniesiony na stanowisko nauczyciela do Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrołęce. Od 1985 r. przebywa na emeryturze.

W latach 1991-1993 sprawował mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu ciechanowsko-łomżyńsko-ostrołęckim. Był Członkiem Klub Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Zasiadał w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Po 1993 r. nie angażował się w działalność polityczną. W latach 1999-2003 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Menedżerskich w Ostrołęce.

Laureaci dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Wiesław Janusz Mikulski – nagroda za całokształt wieloletniej twórczości w dziedzinie poezji oraz literatury z zakresu historii i regionalistyki, w tym autorstwo samodzielnych zbiorów wierszy, monografii oraz niemal pięciuset publikacji w prasie i antologiach. Wniosek o nagrodę złożył Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne – nagroda za całokształt wieloletniej działalności w zakresie fotografii, przejawionej w postaci organizacji licznych wydarzeń artystycznych w tej dziedzinie, w tym wystaw w galeriach, wystaw plenerowych, pokazów, festiwali, konkursów fotograficznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, a także realizacji publikacji wielu wydawnictw albumowych. Wniosek o nagrodę złożyło Ostrołęckie Centrum Kultury.

Cecylia Staśkiewicz – nagroda za całokształt wieloletniej aktywności w dziedzinie twórczości ludowej, w tym wycinankarstwa i koronkarstwa, a także fotografii i literatury o charakterze regionalistycznym. Wniosek o nagrodę złożył Związek Kurpiów.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce – nagroda za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej w dziedzinie muzyki, wyrażonej w postaci regularnego uświetniania uroczystości patriotycznych i strażackich oraz imprez okolicznościowych na terenie Miasta Ostrołęki i całego regionu. Wniosek o nagrodę złożyła Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrołęce.

Ostrołęcka Scena Autorska – nagroda za całokształt wieloletniej działalności artystycznej w dziedzinie aktorstwa i sztuk teatralnych, w tym kulturalną aktywizację młodzieży, wiele sukcesów osiągniętych na festiwalach i konkursach, a także za organizację efektownych happeningów, parad ulicznych i programów słowno-muzycznych na okolicznościowych uroczystościach i imprezach miejskich. Wniosek o nagrodę złożyło Ostrołęckie Centrum Kultury.

Jadwiga Nowicka – nagroda za całokształt wieloletniej działalności kulturalnej, wyrażonej w postaci kreatywnego zarządzania licznymi ostrołęckimi instytucjami kultury, jak również za pełnienie funkcji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, które stanowi platformę aktywizacji lokalnego życia artystycznego i literackiego. Wniosek o nagrodę złożyło Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.

Joanna Kazimierczyk – nagroda za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie edukacji kulturalnej młodzieży oraz za sukcesy w aktywizacji kulturalnej środowiska uczniowskiego, które przejawia w formie audycji muzycznych, warsztatów z zakresu pracy dziennikarskiej i lektorskiej oraz nauki podstaw inżynierii dźwięku i elektroniki. Wniosek o nagrodę złożyło I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce.

Henryk Gadomski – nagroda za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej w dziedzinie muzyki, wyrażonej w postaci kierownictwa nad wielokrotnie nagradzanym chórem szkolnym Cantilena, jak również za działalność w stowarzyszeniach kulturalnych oraz autorstwo publikacji z zakresu regionalistyki. Wniosek o nagrodę złożyło II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce.

Janusz Gołota – nagroda za całokształt wieloletniej działalności społecznej na rzecz Miasta Ostrołęki w dziedzinie oświaty, kultury i sztuki, przejawionej w postaci autorstwa licznych publikacji historycznych, organizacji wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych, prowadzeniu różnego rodzaju wykładów i prelekcji, a także poprzez sprawowanie funkcji prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika, które regularnie dokumentuje dzieje lokalnego środowiska oświaty i kultury. Nagrodę przyznano z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Grupa Radosna Twórczość – nagroda za całokształt wieloletniej działalności artystycznej, wyrażonej w postaci rozpowszechniania twórczości ludowej wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, organizację lekcji, pokazów i warsztatów tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, kwiatów i palm wielkanocnych, jak również za promocję regionu kurpiowskiego. Nagrodę przyznano z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Zobaczcie galerie zdjęć z wydarzeń organizowanych z okazji Święta Niepodległości w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim

Piknik historyczny w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ...

Święto Niepodległości w Ostrołęce 11.11.2022. Uroczysta sesj...

Ostrołęka. Śpiewanie Patriotyczne w Muzeum Kultury Kurpiowsk...

Ostrołęka. Morsowanie z flagą na plaży miejskiej. Tak morsy ...

Ostrołęka. Muzeum Kultury Kurpiowskiej - warsztaty patriotyc...

Święto Niepodległości w Goworowie. Uroczyste spotkanie odbył...

Rodzinny Trening Niepodległościowy z Biegam Bo Lubię Ostrołę...

Zobacz inne wiadomości z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki