Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Lubotyń. Szkoła obchodziła 100-lecie, 10.10.2019. Przyjechało wielu gości, absolwentów, byłych nauczycieli. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Stary Lubotyń. Szkoła podstawowa świętowała 100-lecie.
Stary Lubotyń. Szkoła podstawowa świętowała 100-lecie. Mieczysław Bubrzycki
Stary Lubotyń. Szkoła podstawowa świętowała 100-lecie. Sala gimnastyczna wypełniła się niecodziennymi gośćmi.

10 października 2019 r. w Starym Lubotyniu zorganizowano obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – Papieża Polaka. Szkoła długo przygotowywała się do tego jubileuszu.

Początek historii

Za początek historii szkoły w Starym Lubotyniu przyjęto rok 1919, bo z tego roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pochodzą pierwsze informacje o niej. To najstarsza szkoła w gminie. Najpierw była to szkoła dwuklasowa, a potem – od 1920 – pięcioklasowa. Jest mało dokumentów z tamtych lat, nie są znane nawet imiona pierwszych kierowników.

Wiadomo, że w latach 1920-21 kierował szkołą p. Ruszel, a potem, do 1922 r., p. Piórkowski. Nauka odbywała się w wynajmowanych pomieszczeniach, a potem w wyremontowanym drewnianym budynku (po wojnie był tak SKR).

To była pierwsza państwowa i polska szkoła w Starym Lubotyniu. Wcześniej, w czasie zaborów, działała tu jednoklasowa szkoła elementarna, gdzie uczono tylko po rosyjsku.

Po II wojnie światowej była w Lubotyniu szkoła 7-klasowa, od 1966 roku 8-klasowa, a jeszcze niedawno 6-klasowa, aby w ubiegłym roku szkolnym znów stać się 8-klasową. Przez kilkanaście lat w tym samym budynku mieściło się także gimnazjum.

Obecnie w szkole uczy się ponad 300 uczniów, pracuje 31 nauczycieli. Od 2004 roku dyrektorem jest Bożena Wiesława Zaręba. To ona – wraz z wójtem Ireneuszem Gumkowskim – pełnili honory gospodarzy podczas uroczystości jubileuszowych.

Msza, tablica i przemówienia

Najpierw uczniowie, nauczyciele i goście wzięli udział we mszy św. w kościele, którą odprawił bp Tadeusz Bronakowski. Wygłosił także kazanie. Podczas mszy był także sztandar szkolny, a poczet sztandarowy maszerował na czele uczestników uroczystości w drodze do kościoła i z powrotem.

Zanim rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, odsłonięto i poświęcono tablicę poświęconą jubileuszowi, umieszczoną tuż przy wejściu do budynku szkoły. Sala gimnastyczna zapełniła się gośćmi, byli wśród nich emerytowani nauczyciele i absolwenci szkoły, ale także obecni nauczyciele i uczniowie. Dyrektor Bożena W. Zaręba ciepło mówiła o „naszej lubotyńskiej szkole”, podkreślała szczególną dbałość samorządu gminy o sprawy szkoły i dziękowała wszystkim, którzy mają swój wkład w historię. Wójt Ireneusz Gumkowski gratulował dziękował nauczycielom za ich trudną pracę.

Przemawiało także wielu gości. Poseł Arkadiusz Czartorysk zauważył, że w ostatnim czasie wciąż jest zapraszany na 100-lecia szkół, bo w wolnej Polsce polskie szkoły powstawały jak grzyby po deszczu. Wręczył dyrektor Zarębie należące do niego unikatowe numerowane wydanie dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Wójt Rafał Kowalczyk z Wąsewa odczytał list od marszałka Adama Struzika, a Marian Krupiński wręczył szkole pamiątkowy medal „Pro Masovia”.

Wśród przemawiających był także absolwent szkoły Grzegorz Jasionowski, od lat dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Przypomniał, że w tej szkole wytłumaczono mu podstawowe sprawy, np. dlaczego wschodzi i zachodzi Słońce, albo dlaczego liście żółkną i opadają. Na sali byli emerytowani nauczyciele, którzy tego go nauczyli.

Gościem uroczystości była także Marianna Morawska, 94-letnia emerytowana nauczycielka z niedalekiej (nie istniejącej już) szkoły w Podbielu. Nauczycielem był tam także jej mąż Stanisław, a córka Maria, która przywiozła mamę do Lubotynia, też jest emerytowaną nauczycielką, a w szkole w Podbielu w tej samej klasie był z nią wójt Gumkowski. Pani Marianna powiedziała od siebie wiele wzruszających słów, a potem córka odczytała także list od niej.

Na zakończenie uroczystości rocznicowych wystąpili uczniowie w programie artystycznym, który nawiązywał do jubileuszu. Na korytarzach szkolnych oglądać można było okolicznościowe wystawy, a goście otrzymali w prezencie publikację na temat historii szkoły, opracowaną przez panią dyrektor.

Po części oficjalnej był czas na nieoficjalne rozmowy absolwentów oraz byłych i obecnych nauczycieli.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki