Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Etnotour Andrzejewo 2023. Rowerzyści odkrywali historię Kościoła na ziemi ostrowskiej. 13.08.2023

Hanna Chromińska
Po raz trzeci uczestnicy imprezy „Rowerowy Etnotour Andrzejewo 2023” wspólnie odkrywali materialne ślady dziedzictwa kulturowego w powiecie ostrowskim. 13 sierpnia 2023 parafia w Andrzejewie, Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej i Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” zaprosili mieszkańców regionu na Rowerowy Etnotour na trasie Andrzejewo–Zaręby Kościelne–Złotoria–Jasienica-Andrzejewo.

Na trasie organizatorzy wyznaczyli pięć przystanków, na których odkrywano niemal 1000-letnią historię administracji kościelnej i życia parafii na Ziemi Ostrowskiej.

W Kuleszkach Michał Rutkowski przybliżył historię diecezji płockiej ze szczególnym uwzględnieniem związków dóbr biskupich z lokalnymi wydarzeniami.

W Zarębach Kościelnych Damian Jasko przedstawił historię zespołu klasztornego (klasztoru reformatów i kościoła pw. św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza) oraz postaci związanych z tym miejscem.

W Złotorii Michał Rutkowski opowiedział o rezydencji biskupiej i erygowanej w roku 1502 parafii pw. św. Rocha - nieistniejących już obiektach związanych z biskupami płockimi.

W Jasienicy - dokąd przeniesiono parafię ze Złotorii – o historii kościoła św. Rocha i związanych z nim osobach opowiedział ks. proboszcz Piotr Kapelański.

Trzeci Rowerowy Etnotour Andrzejewo 2023 zakończył się w zabytkowym zespole plebańsko-ogrodowym przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie. Na uczestników imprezy czekał grill i poczęstunek przygotowany przez lokalnych aktywistów z Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.

Damian Jasko tak mówi o formule imprezy i jej odbiorze społecznym:

- Rowerowy Etnotour to połączenie czynnego wypoczynku z poznawaniem lokalnej historii. Po raz kolejny na rowery wsiadły trzy pokolenia mieszkańców powiatu ostrowskiego, co nadało naszej inicjatywie rodzinny charakter. W ciągu czterech godzin trasę o długości 37 km pokonało ok. 50 rowerzystów w wieku od 2 do 77 lat. Pogoda nam sprzyjała, wycieczka zakończyła się bezpiecznie w przewidzianym terminie. Zdecydowanie był to udany dzień dla nas wszystkich – podsumowuje Damian Jasko.

- Po frekwencyjnym sukcesie zeszłorocznego Etnotouru z ostrożnym optymizmem przygotowaliśmy się na zbliżoną liczbę uczestników i okazało się, że to była prawidłowa ocena - mówi Michał Rutkowski współorganizator imprezy, prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”. – Tegoroczna trasa była prawie dwa razy dłuższa od poprzedniej, ale bez problemów pokonaliśmy ją w bezpiecznie i w spokojnym tempie. Słowa uznania należą się wszystkim osobom, które pracowały nad przygotowaniem imprezy i wszystkim uczestnikom. Niektórzy z nich brali udział w Etnotourze po raz trzeci i już pytają o kolejną imprezę.

Na pewno nie zrealizujemy jej w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że za rok znów zaprosimy do poznawania na rowerze kolejnych elementów lokalnej historii. Bardzo się cieszę, że taka formuła prezentacji często mało znanych, a bardzo ciekawych miejsc i wydarzeń związanych z historią naszych okolic jest dobrze przyjmowana przez mieszkańców i opiekunów historycznych obiektów – proboszczów, właścicieli zabytkowych budynków, pasjonatów historii i wszystkich, którzy mają do opowiedzenia coś ciekawego. Ich postawa dobrze rokuje kolejnym Etnotourom. Traktujemy to jako potwierdzenie sensu naszych działań i powód do radości

– dodaje Michał Rutkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki