Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” działa już 15 lat. Jubileusz odbył się 21.02.2024

Hanna Chromińska
W czwartek 21 lutego w budynku ostrowskiej Starej Elektrowni spotkali się „ojcowie założyciele” Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” (obojga płci), członkowie OS „LzP” (z różnym stażem) oraz sympatycy i przyjaciele tej organizacji, która od 15 lat realizuje różnorodne inicjatywy nie tylko na terenie powiatu ostrowskiego.

Gości powitał Michał Rutkowski - prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”:

15-lecie działalności to znakomita okazja do przypomnienia początków naszej działalności i pochwalenia się naszym dorobkiem. Są wśród nas osoby, które zainicjowały utworzenie stowarzyszenia. Nieco żartobliwie określamy to dostojne grono mianem „ojców założycieli”, ale nie umniejsza to roli obecnych w nim pań. 15 lat temu stowarzyszenie założyło 15 osób - m.in. Jerzy Bauer, Adam Jabłonka, Małgorzata Jamiołkowska, Paweł Cieśluk, Eliza Drewnowska, Bartłomiej Pieńkowski, Arkadiusz Parzych, Marcin Fidura, Zbigniew Krych i Jędrzej Drewnowski.

Genezę Stowarzyszenia przypomniała Eliza Drewnowska – pierwsza prezes OS „LzP”:

Zaczęło się od spotkań ornitologicznych, których inicjatorem był Jerzy Bauer – w tamtym czasie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Jako impreza cykliczna Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne przyciągały uczniów z całego powiatu – nierzadko uczestniczyło w nich ponad 200 uczestników. Z każdym spotkaniem mieliśmy kolejne nowe pomysły, więc propozycja utworzenia stowarzyszenia wydała się nam naturalną konsekwencją. Spotkanie założycielskie odbyło się 28 lutego 2009 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej. W tym dniu podjęto uchwały o powołaniu stowarzyszenia, przyjęciu statutu, powołaniu Komitetu Założycielskiego i udzieleniu mu przez Zebranie Założycielskie pełnomocnictwa do dokonania czynności związanych z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie. Decyzja KRS o wpisaniu Stowarzyszenia do rejestru została podjęta 27 listopada 2009 r.

Obchody 15-lecia Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” uświetniło spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty. Gościem specjalnym – podobnie jak na obchodach dziesięciolecia LzP – był Grzegorz Górny – reporter, eseista, publicysta, reżyser oraz producent filmowy i telewizyjny. Tematem prelekcji była „Rewolucja antropologiczna czyli wojna o duszę współczesnego człowieka”. Po bardzo interesującej dyskusji goście mogli nabyć najnowsze publikacje G. Górnego - zbiór felietonów zatytułowany „Cesarzowi co cesarskie” oraz „Tak to widzę. O Kościele i świecie w czasach niepewności i zamętu”.

- Rozpoczynając działalność w stowarzyszeniu wpisaliśmy do statutu bardzo szeroki zakres obejmujący tematykę przyrodniczo-ekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem ornitologii, społeczno-historyczno-kulturalną, regionalną, turystyczną i edukacyjną. Naszą intencją było przyciągnięcie osób w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i poglądach. Z biegiem lat proponowaliśmy mieszkańcom powiatu – i nie tylko – udział w coraz bardziej zróżnicowanych imprezach, akcjach i przedsięwzięciach - wystawach, spektaklach, grach miejskich, konkursach, warsztatach, konferencjach, wycieczkach, spotkaniach dyskusyjnych i plenerowych. Mamy także pokaźny dorobek wydawniczy – „Zapiski Ostrowskie” i 8 numerów Rocznika Ostrowskiego. Zdecydowanie przychylny odbiór społeczny naszych propozycji był i jest dla nas potwierdzeniem słuszności wyboru tematów działań - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Tematy ornitologiczne – od których zaczęła się działalność Stowarzyszenia – nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W połowie marca zapraszamy na kolejne nocne spotkania z sowami (w Ostrowi, Małkini i Tymiankch-Buciach). Za miesiąc poznamy laureatów XII edycji konkursu fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym”, za mniej więcej trzy miesiące odbędą się jubileuszowe XX Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. We wrześniu odwiedzimy obóz obrączkarski Siemianówka, w październiku w ramach Europejskich Dni Ptaków policzymy ptaki migrujące, w styczniu zaprosimy na Zimowe Ptakoliczenie. Współpracujemy z kilkoma organizacjami ornitologicznymi – m. in. Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Fundacją Szklane Pułapki, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Towarzystwem Przyrodniczym Bocian. Zaangażowanie Ludzi z Pasją w działalność ornitologiczną zostało docenione przez Kapitułę medalu im. Wiktora Godlewskiego, która to zaszczytne wyróżnienie przyznała pięciorgu członkom naszego Stowarzyszenia.

- wyliczał Paweł Cieśluk – trzeci prezes OS „LzP.

Częstując przybyłych gości okolicznościowym tortem prezes Michał Rutkowski podsumował działalność stowarzyszenia:

- Minęło 15 lat – jak na stowarzyszenie to całkiem sporo. W tym czasie udało się nam zrealizować zdecydowaną większość wcześniej zaplanowanych działań, a także sporo inicjatyw, które rodziły się z potrzeby chwili. Dorobek tych 15 lat napawa nas dumą, bo stowarzyszenie skutecznie wpisało się w szeroko rozumianą kulturalną ofertę Ostrowi, a także nawiązało współpracę z wieloma osobami i instytucjami spoza powiatu. To było dobre 15 lat, ale uważamy, że nie były to nasze najlepsze lata. Stowarzyszenie nadal się rozwija - mamy plany, poszerzamy kontakty w zakresie ornitologii i ekologii, dziedzictwa kulturowego, etnografii…. Zapraszamy do wspólnych działań każdego, kto ma w sobie pasję albo potrzebuje kontaktu z ludźmi, którzy ją mają.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki