MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc z Sowami w powiecie ostrowskim. Wydarzenie zorganizowano w 3 miejscowościach: Ostrowi, Małkini i Tymiankach-Buciach

Redakcja
Krajowe i egzotyczne, duże i małe, siedzące na rękawicy i odzywające się w ciemnościach – sowy zawsze fascynują. Dlatego w marcu 2024 r. w powiecie ostrowskim odbyły się aż trzy Noce z Sowami.

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Noc Sów odbywa się w okresie dużej aktywności wokalnej tych tajemniczych ptaków, które nocnym nawoływaniem oznaczają terytoria i przywołują partnerów.

Przygotowane i prowadzone przez przewodników wydarzenia Noc Sów to okazja do wysłuchania wykładów o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach, najnowszych odkryciach ornitologicznych i sposobach ochrony tych pięknych ptaków oraz przeprowadzenia nasłuchów w terenie. Scenariusz wydarzenia Noc Sów zależy od pomysłowości przewodnika oraz wieku, kondycji i zaangażowania uczestników.

W pierwszych organizowanych w Polsce Nocach Sów, które odbyły się w kwietniu 2013 roku wzięło udział około 100 osób, pięć lat później Noc Sów zgromadziła już ponad 12 tysięcy uczestników na 250 wydarzeniach.

Członkowie Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” po raz pierwszy poprowadzili wydarzenie Noc Sów w roku 2016. W następnych latach Noce Sów odbywały się w Ostrowi Maz., Małkini Górnej, Jasienicy, Kaczkowie Starym, Kiełczewie i Tymiankach-Buciach. Od czterech lat w powiecie ostrowskim imprezy odbywają się pod nazwą Noc z Sowami. Prowadzący je przewodnicy uzasadniają zmianę nazwy niemożnością stosowania się do regulaminu Nocy Sów Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Formuła Nocy Sów narzuca ostre ograniczenia liczby uczestników (maksymalnie 15 osób) oraz zakazuje prezentacji ptaków wolierowych. Wobec dużego zainteresowania tym typem imprezy i uznając jej walory edukacyjne członkowie Stowarzyszenia Ludzie z Pasją prowadzą wydarzenia pod nieco zmieniona nazwą i według mniej restrykcyjnych reguł.

W marcu 2024 r. w powiecie ostrowskim odbyły się trzy Noce z Sowami.

Pierwsza z nich odbyła się 15 marca w ostrowskich Jatkach z udziałem około 50 osób w różnym wieku. Prowadzący imprezę Paweł Cieśluk zaproponował uczestnikom Nocy z Sowami opowieść o gatunkach sów żyjących w Polsce oraz roli sów w kulturze. Po obejrzeniu filmu „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa” chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w sowim quizie i obejrzeć wystawę „osowiałych” przedmiotów codziennego użytku oraz różnych typów budek lęgowych dla sów. Po słodkim poczęstunku ponad 20 osób pojechało na nasłuchy w okolice Jasienicy. W nocnych ciemnościach z wieży kościoła pw. św, Rocha majestatycznie sfrunął puszczyk, a kilka kilometrów dalej wyraźnie odezwały się dwie pójdźki.

16 marca w małkińskim GOKiS na spotkanie z sowami przybyło ponad 40 osób. Po wykładzie prowadzącej wydarzenie Hanny Chromińskiej i prezentacji filmu „Sowy Polski” pojawiły się największe atrakcje imprezy – puchacz bengalski Oskar, puchacz europejski Buba i sokół wędrowny Bold. Ptaki wraz z sokolnikami – Kamilem Borowskim, Przemysławem Łapińskim i Dariuszem Poznańskim - przyjechały z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – Sokolarnia w Wasilkowie. Goście Nocy z Sowami mogli spojrzeć w oczy puchaczom i sokołowi, obejrzeć z bliska ich szpony i rozpiętość skrzydeł (jest różnica!), poznać szczegóły zdobywania pożywienia przez różne gatunki szponiastych. W opowieściach o ptakach szponiastych zwrócono także uwagę na negatywne skutki tępienia gryzoni - głównego pokarmu wielu gatunków sów - za pomocą środków chemicznych oraz przestrzegano przed zabieraniem ze środowiska pozornie samotnych piskląt.

Tradycyjnie oprawę małkińskiej Nocy z Sowami stanowiła wystawa „osowiałych” przedmiotów i słodki poczęstunek. Tym razem uczniowie Technikum Gastronomicznego z Zespołu Szkół im. St. Staszica Małkini Górnej przygotowali nietypowy tort „Gałęziaki” przedstawiający młode sowy siedzące na gałęzi.

Trzecia Noc z Sowami odbyła się 23 marca w Szkole Podstawowej w Tymiankach-Buciach. Członkowie społeczności szkolnej oraz goszczący w szkole harcerze z 78. Drużyny Harcerskiej Feniks obejrzeli sowią wystawę, poznali 13 gatunków sów występujących w Polsce, rozpoznawali sowie głosy, obejrzeli film o płomykówce i wystawę fotografii Hanny i Jerzego Chromińskich „Oko w oko z sową” oraz odpowiedzieli na kilka trudnych pytań na temat polskich sów. Największą atrakcją Nocy z Sowami w Tymiankach-Buciach były żywe sowy – puszczyk i płomykówka (żyjące w Polsce) oraz syczek indyjski i szlarogłówka (sowa afrykańska).

Imprezę zakończyło „sowie jadło” – poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach. Przewodnicy Nocy z Sowami 2024 podkreślają, że wydarzenia realizowane w powiecie ostrowskim są stałym elementem w kalendarzu imprez przyrodniczo-ekologicznych.

Paweł Cieśluk uważa, że odejście od regulaminu Stowarzyszenia Ptaki Polskie dobrze służy popularyzacji wiedzy ornitologicznej:

Noce z Sowami w powiecie ostrowskim mają wypracowany bardzo dobry wizerunek. Potwierdza to liczba uczestników (w Ostrowi co roku powyżej 50 osób), duże zainteresowanie młodzieży szkolnej i coraz lepsze wyniki konkursów. W tym roku udało się zrealizować zajęcia terenowe w miejscach wskazanych przez wolontariuszy Stowarzyszenia Ochrony Sów – Hannę Chromińska i Jerzego Sikorskiego. Kontakt z dwoma gatunkami sów zrobił duże wrażenie nie tylko na młodzieży i na pewno utrwalił przekazaną na zajęciach wiedzę.

Bardzo dbam, aby co roku na Nocy z Sowami pojawiała się nowa atrakcja. Na tegorocznych wydarzeniach w Małkini Górnej i Tymiankach-Buciach pojawiło się 6 bardzo różnorodnych gatunków sów. Były 3 sowy występujące w Polsce i 3 sowy egzotyczne. Ich obecność zdecydowanie pogłębiła zainteresowanie sowami. Mamy nadzieję, że przekaz Nocy z Sowami dobrze posłuży ochronie tych ptaków. Słowa podziękowania należą się także wspierającym te trzy wydarzenia instytucjom, organizacjom i wolontariuszom ze Stowarzyszenia Ludzie z Pasją. Dzięki Wioli Frąckiewicz i Emilianowi Sicie tegoroczne Noce z Sowami zostały zrealizowane sprawnie, z pożytkiem dla ludzi i ptaków

- mówi Hanna Chromińska.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki