Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Etnotour Andrzejewo 2022. Na rowerach poznawali parafię w Andrzejewie. 14.08.2022. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Uczestnicy imprezy „Rowerowy Etnotour Andrzejewo 2022” wspólnie odkrywali materialne ślady dziedzictwa kulturowego 500-letniej parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie.

14 sierpnia 2022 parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie, Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i KGW Paprotki z Paproci Dużej zaprosili mieszkańców regionu na „Rowerowy Etnotour” realizowany jako zadanie publiczne „Z dziedzictwa naszych przodków” - dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

- Frekwencja zdecydowanie przerosła nasze oczekiwania – mówi Michał Rutkowski współorganizator imprezy, prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”. – Telefonicznie udział w imprezie zadeklarowało 30 osób, a na parkingu przy andrzejewskim kościele zjawiło się ich ponad dwa razy więcej. Jako organizatorzy musieliśmy dokonać szybkiej modyfikacji założeń organizacyjno-logistycznych. Ze względów bezpieczeństwa na trasę wyruszyły nie dwie, ale cztery grupy rowerzystów.

Zaskoczyła nas rozpiętość wieku uczestników – najstarsi plasowali się w kategorii wiekowej 70+, najmłodsi liczyli po kilka lat. Kilku najmłodszych uczestników rajdu jeszcze nie posiadających umiejętności jazdy na rowerze jechało z rodzicami, ale odrobinę starsi samodzielnie pokonali liczącą 20 km trasę Andrzejewo – Pieńki-Żaki – Gostkowo – Mianowo – Andrzejewo.

Na trasie organizatorzy wyznaczyli trzy przystanki – w Pieńkach-Żakach przy kaplicy z 1930 r., w Gostkowie przy figurze św. Jana Nepomucena i w Mianowie. Na postojach Damian Jasko, Ewa Zielonka i Michał Rutkowski opowiadali o historii i kulturze regionu – o najzamożniejszym w okolicy rodzie Jabłonowskich, o wydarzeniach z okresu I wojny światowej i konsekwencjach bieżeństwa oraz o św. Janie Nepomucenie.

Kolejnych opowieści uczestnicy imprezy wysłuchali w kościele w Andrzejewie. O historii kościoła, jego architekturze i wyposażeniu opowiadali: Barbara Nagórka, Michał Rutkowski, Damian Jasko i Ewa Warszawin. Najodważniejsi i najsprawniejsi mogli odwiedzić rzadko udostępniane zakamarki kościoła. Na zakończenie ks. dr. Jerzy Kruszewski - proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie – opowiedział o szatach liturgicznych i zaprezentował piękne, zabytkowe okazy (teraz już nikt ze słuchaczy nie pomyli ornatu z dalmatyką).

Po poczęstunku w zabytkowym zespole plebańsko-ogrodowym uczestnicy rajdu rozmawiali na temat obchodów 500-lecia rozpoczęcia budowy andrzejewskiej świątyni.

- Słowa uznania należą się wszystkim osobom, które pracowały nad przygotowaniem Rowerowego Etnotouru – przede wszystkim prelegentom, którzy postarali się nadać regionalnym opowieściom atrakcyjną formę oraz odpowiadającemu za grilla Darkowi Pękale, który bardzo sprawnie zareagował na zwiększoną liczbę uczestników imprezy – mówi Michał Rutkowski.

Damian Jasko tak podsumowuje Rowerowy Ekotour Andrzejewo 2022:

- Zdecydowana większość uczestników dzisiejszej imprezy to osoby mieszkające w gminie Andrzejewo lub pochodzące z tych terenów. Jako organizator jestem bardzo zadowolony z zainteresowania trzech pokoleń mieszkańców gminy historią regionu i parafii. Wraz z księdzem proboszczem mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie i dyskusje zachęcą parafian do przejrzenia rodzinnych archiwów. Wierzymy, że w zasobach mieszkańców regionu jest wiele dokumentów i zdjęć, które czekają na odkrycie i upublicznienie.Za dwa lata będziemy świętowali 500-lecie naszego kościoła parafialnego i z tej okazji prosimy wszystkie osoby – nie tylko z parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie – posiadające materiały związane z historią parafii o pomoc w przygotowaniu godnej oprawy tej uroczystości. Interesują nas pamiątki materialne – dokumenty, zdjęcia, artefakty oraz wszelkie wspomnienia i informacje wzbogacające wiedzę o historii parafii – mówi Damian Jasko.

A Michał Rutkowski dodaje:

Chcę podkreślić, że wiedza, którą pragniemy pozyskać, nie ogranicza się do aspektów religijnych. Będziemy wdzięczni za każdą informację i każdy szczegół uzupełniający historyczną panoramę naszej małej ojczyzny.

W weeekend i w ostatnich dniach wiele się działo w całym regionie. Zobaczcie zdjęcia z imprez

Jarmarki Czerwińskie. To już 20., jubileuszowa, edycja tej i...

Święto plonów w Szulborzu Wielkim. V Szulborskie Święto Plon...

OSP Cierpięta obchodziło swój piękny jubileusz. To już sto l...

Świnia kontra Dzik. Biesiada dożynkowa w Przytułach Starych....

Ostrołęka. Impreza na plaży miejskiej. Była sportowa rywaliz...

Leśna Dycha Św. Rocha w Kalinowie-Parcelach. To była 9. edyc...

Bitwa Regionów w Sypniewie. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezen...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki