MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Nazajutrz”. Spektakl o zakończeniu bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem wystawiony w kościele w Andrzejewie. 20.09.2023

Hanna Chromińska
Wideo
od 16 lat
Dla mieszkańców gminy Andrzejewo rozegrana we wrześniu 1939 r. bitwa pod Łętownicą i Andrzejewem to istotny i pielęgnowany z pietyzmem element tożsamości. 20 września 2023 w kościele pw. św. Bartłomieja w Andrzejewie przedstawiono spektakl „Nazajutrz”. To wspólne przedsięwzięcie parafii w Andrzejewie, Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej i Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”.

„Nazajutrz” to utkana z fragmentów relacji uczestników bitwy opowieść o bohaterskim zrywie polskich oddziałów i posępnym dniu następnym. Siłą spektaklu według scenariusza Jolanty Andruszkiewicz i Damiana Jasko jest potężny ładunek emocji zawartych w żołnierskich wspomnieniach i miejsce realizacji – andrzejewski kościół, do którego 84 lata temu znoszono rannych żołnierzy.

Powiew historii wyczuwało się jeszcze przed wejściem do kościoła – widzów spektaklu witał widok żołnierzy w mundurach Wehrmachtu odtwarzających scenę uwiecznioną na fotografii z 1939 roku. Kolejne fotografie wyświetlane na ekranach pokazywały skutki bitwy – zniszczone budynki i wziętych do niewoli Polaków.

Po krótkim przypomnieniu przebiegu bitwy widzowie zobaczyli polowy szpital we wnętrzu kościoła. Aktorzy wcielający się w rannych polskich żołnierzy i opiekujących się nimi mieszkańców Andrzejewa wygłaszali swoje kwestie dokładnie z tych miejsc, w których 84 lata temu członkowie ich rodzin opatrywali i karmili rannych.

W spektaklu „Nazajutrz” wystąpili:

  • ks. Andrzej Zieliński
  • Kazimierz Szostak, Jacek Stachacz, Grzegorz Świderski, Jarosław Warszawin, Jakub Świderski - relacjonujący przebieg bitwy i zachowanie Niemców
  • Cezary Gniazdowski, Kamil Kulesza, Radosław Majewski, Mariusz Przychodzień, Mirosław Raczyński, Franciszek Sołowiński, Bolesław Wyszomirski - jako ranni żołnierze
  • Urszula Jagielska, Alicja Świerżyńska i Patrycja Tymińska - jako kobiety opatrujące rannych
  • Miłosz Majewski, Adrian Michalik, Maciej Rutkowski i Mateusz Rutkowski - jako mieszkańcy Andrzejewa
  • Ireneusz Sutkowski oraz członkowie GRH Narew – Krzysztof Dąbrowski, Marcin Krajewski i Jan Wróbel - jako żołnierze niemieccy

Trwający około 50 minut spektakl zakończyło odśpiewanie hymnu Polski i pieśni „Boże coś Polskę…”, następnie Delegat Rejonowy wręczył biorącym udział w spektaklu Rycerzom Kolumba rady 16359 im. Św. Charbela w Andrzejewie dyplom za pomoc humanitarną dla Ukrainy i wizerunek św. Michała Archanioła. Ostatnim elementem uroczystości była recytacja wiersza – hołdu dla kobiet z Andrzejewa:

O Was myślę przechodząc aleją cmentarza,
Kłaniam się Waszym prochom, co ta ziemia kryje
I „Wieczny odpoczynek” wierszem chcę zanucić,
Bo nie każda się matka w taki czas odważa
Obmywać rany dziecka, gdy ono jest czyjeś,
Karmić lub tulić w drogę, z której już nie wróci.

- Wydarzenia, które rozegrały się 84 lata temu na polach pod Łętownicą i pod Andrzejewem trwają do dziś w pamięci mieszkańców – tych, którzy tu mieszkają na co dzień i tych, którzy są bardzo daleko. Jednym z nich jest ks. prałat Czesław Rostkowski, który jako dziecko był tu w Godlewie – Gorzejewie, a dziś pozdrawia nas serdecznie z Brazylii. W jego wspomnieniach trwa obraz matki, która jak wiele kobiet w okolicznych miejscowościach rwała pościel na bandaże, nosiła mleko i inne produkty dla rannych. Dzięki takim wspomnieniom pamięć o naszych bohaterach jest pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiejszy spektakl - wysiłek wielu ludzi o wielkich sercach i ogromnej wiedzy – to zadanie publiczne pod nazwą „Bitwa pod Łętownicą i Andrzejewem w pamięci mieszkańców Mazowsza” dofinansowanego ze środków budżetu województwa mazowieckiego – powiedział nam ks. dr Jerzy Kruszewski – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie.

Spektakl harmonijnie połączył miejsce i ludzi ponad upływającym czasem. To ten sam kościół, do którego przynoszono rannych, ten sam stół ołtarzowy na którym ich operowano, ten sam ornat i ten sam kielich, które służyły księdzu udzielającemu im ostatnich sakramentów. Żołnierskim opowieściom użyczyli głosu potomkowie tych, którzy ich ratowali i wspierali. Wsparcia pozaaktorskiego udzielili także: Iwona Majewska, Andrzej Nagórka, Ewa Warszawin i Ewa Zielonka. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnił Paweł Andruszkiewicz, za nagłośnienie odpowiadała firma Ram Art Paweł Andruszkiewicz, za oświetlenie - firma Audio Light Team. Liczbę widzów, którzy obejrzeli „Nazajutrz” szacujemy na około 300 osób. To naprawdę imponująca liczba, potwierdzająca, że taka forma upamiętniania lokalnych wydarzeń historycznych ma głęboki sens

– komentuje Michał Rutkowski – prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki