Reprezentanci Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego w Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Tomasz Długołęcki, Waldemar Pędzich i Patrycja Bereznowska
Tomasz Długołęcki, Waldemar Pędzich i Patrycja Bereznowska Facebook/ultrapark weekend
Udostępnij:
Tegoroczne Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym rozgrywane były w Pabianicach. Nie zabrakło w nich reprezentantów Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Wystartowało dwóch ultra biegaczy z Ostrołęki i dwóch z powiatu. Jak im poszło?

Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym zostały w tym roku rozegrane w Pabianicach, w ramach trwającego przez cały weekend 28-30.08.2020 festiwalu biegów ultradługich Ultra Park Weekend 2020. Poza „dobówką” rywalizowano tam w biegach na 50 i 100 km oraz w biegu 48-godzinnym.

Przeczytaj

W biegu 24-godzinnym wystartowało czterech reprezentantów naszego regionu. Najlepiej poszło ostrołęczaninowi Bartoszowi Pliszce, który zajął 15. miejsce w klasyfikacji generalnej pokonując w 24 godziny dystans 213,7 km. Bartosz Pliszka – no co dzień strażak w Komendzie Miejskiej PSP w Ostrołęce – to utytułowany zawodnik specjalizujący się w biegach ultradługich, mający na swoim koncie między innymi udział w legendarnym Spartathlonie.

25. miejsce w Mistrzostwach Polski w biegu 24-godzinnym zajął Kazimierz Puławski z Łysych z wynikiem 180,9 km. (2. miejsce w swojej kategorii wiekowej – 50-59 lat). Kazimierz Puławski to postać znana doskonale kibicom… piłki nożnej. Zawodnik i trener wielu lokalnych drużyn piłkarskich „bakcyla” ultrabiegania łyknął w Łysych, gdzie Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym rozgrywane były już dwa razy – w 2015 i 2018 roku.

31. miejsce w biegu w Pabianicach zajął ostrołęczanin Tomasz Długołęcki przebiegając w ciągu doby 170,6 km.

Na starcie w Pabianicach pojawił się też Waldemar Pędzich z Szafarczysk w gminie Lelis. To prekursor biegów długich i ultradługich na Kurpiach, były rekordzista Polski. Członek zarządu powiatu ostrołęckiego bieg w Pabianicach ukończył na 89. miejscu (70,6 km).

Przeczytaj

W Mistrzostwach Polski w biegu 24-godzinnym wystartowało w sumie 93 zawodniczek i zawodników. Wygrała kobieta! Najdłuższy dystans w ciągu doby pokonała Małgorzata Pazda-Poborska – 260,2 km (rekord Europy). Pokonując najlepszego z mężczyzn, Leszka Małyszka, o ok. półtora kilometra.

Dodajmy, że panowie mogliby mieć więcej powodów do kompleksów, gdyby jako najważniejszy start w sezonie potraktowała bieg w Pabianicach Patrycja Bereznowska. Mistrzostwa Polski zakończyła ona na 7. miejscu. To obecnie najbardziej utytułowana polska specjalistka w biegach ultradługich (właśnie jej odebrała w Pabianicach rekord Europy w biegu 24-godzinnym Małgorzata Pazda-Poborska). Bereznowska to między innymi zwyciężczyni i rekordzistka tras najtrudniejszych ultra maratonów na świecie – Spartathlonu czy biegu Bedwater 135.