MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Powstali 1863-64”. Otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 13.06.2023. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Fot. Tygodnik Ostrołęcki
We wtorek 13 czerwca 2023 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej. „Powstali 1863-64” to ciekawa, multimedialna ekspozycja poświęcona powstaniu styczniowemu. Można ją oglądać na dziedzińcu MŻW w Ostrołęce.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach.

Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych, dokumentach. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

od 16 lat

Wystawa – przygotowana przez Muzeum Historii Polskiej – będzie w Ostrołęce do 25 czerwca. Można ją oglądać codziennie – w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny!

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki