Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce upamiętniło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1.03.2023

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce upamiętniło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbyły się w środę 1.03.2023.

Uroczystości związane z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1.03.2023 na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Powitano w pierwszej kolejności kombatantów, weteranów. Obecny był między innymi Jan Olech, Jaworzniak -młodociany więzień polityczny w latach 1944-1956 pochodzący z Szwedrowego Mostu.

Nie zabrakło radnych rady miejskiej w Ostrołęce, komendantów i przedstawicieli służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi, grupy rekonstrukcyjne. W uroczystości uczestniczyła też młodzież szkolna, w szczególności klasy mundurowe oraz harcerze.

Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Mieczysława Dziemieszkiewicza Roja w hołdzie wszystkim wojownikom powojennego podziemia antykomunistycznego.

Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie głos zabrał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Janusz Kotowski.

Dzisiejszy dzień przypominających wielkich bohaterów, ma wymiar bez wątpienia ważny. Często mówimy o wyklętych, niezłomnych, bohaterach, o postaciach prawie pomnikowych- i to prawda, bo to wyjątkowi bohaterowie, ale z drugiej strony prócz tego bohaterstwa, to byli często młodzi, pełni życia ludzie. Chłopcy i dziewczęta tacy sami jak tu stojący uczniowie. Ci młodzi ludzie tak samo chcieli żyć, bawić się, tańczyć, zakochiwać się, uczyć się, studiować. Tylko w pewnej chwili dziejów potrafili wybrać to, co jeszcze ważniejsze niż ten urok codziennego młodego życia. To jest w nich piękne, że w chwili najważniejszego wyboru potrafili wybrać służbę i marzenia o prawdziwie wolnej Polsce. Do dzisiaj wielu ludzi mówi, że temat żołnierzy wyklętych jest kontrowersyjny. To nie prawda. Nie ma żadnej kontrowersji. Jeżeli do naszej ojczyzny po wojnie z Niemcami wszedł nowy okupant i trzeba było podjąć decyzję, to gdzie tu jest kontrowersja. Albo ktoś służy wolnej ojczyźnie, walczył o nią lub wspierał walczących, albo szedł na służbę nowemu okupantowi

- mówił Janusz Kotowski.

Wspomniał też o tym, że polscy komuniści i Sowieci byli często gorszymi oprawcami dla żołnierzy wyklętych niż dla hitlerowców.

Rotmistrz Pilecki w czasie jednej z ostatnich rozmów z żoną powiedział, że wobec tego, co robili z nim komuniści, wobec tego jak go traktowali, jak go torturowali, Oświęcim- Auschwitz to była igraszka. Drugim przykładem jest Łukasz Ciepliński, pseudonim Pług, napisał w jednym z grypsóww, że siedzi razem z hitlerowcem. On dostaje listy z domu, Łukasz Ciepliński tych listów nie mógł dostawać. Komuniści polskiego bohatera traktowali gorzej niż hitlerowca. To jest ta tragiczna rzeczywistość. Ale nasze muzeum nie mówi tylko o dramatach, my chcemy mówić przede wszystkim o polskich bohaterach, bo ich przesłanie jest optymistyczne. Ich marzenia o wolnej Polsce się spełniły

- mówił dyrektor i zachęcał do modlitwy za żołnierzy niezłomnych oraz do skorzystania z oferty muzeum dotyczącej obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po uroczystym apelu odbył się wykład Roberta Radzika, a wieczorem o godz. 18.00 odbędzie się projekcja filmu "Wyklęty" w sali kinowo- konferencyjnej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Program

czwartek 2 marca

  • 11.00 – Debata oksfordzka, której teza brzmi: „Włączenie się w realizację powojennej odbudowy kraju było dla polskich patriotów właściwszym wyborem niż walka zbrojna” (sala kinowo-konferencyjna)
  • 18.00 – Film „Inka” (sala kinowo-konferencyjna)

piątek 3 marca

  • 18.00 – Promocja książki „Walczyć jak nasi przodkowie. NZW na Mazowszu Północnym 1945 – 1954 w fotografiach i dokumentach”. Spotkanie z Robertem Radzikiem – autorem książki, badaczem historii NZW na Mazowszu Północnym i Białostocczyźnie (sala kinowo-konferencyjna)

sobota 4 marca

  • 10.00 – Zawody strzeleckie O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych (strzelnica wirtualna). Zgłoszenia (osoby powyżej 13. roku życia) w kasie muzeum lub telefonicznie: 510 139 061
  • 18.00 – Koncert pt. „Panny Wyklęte” (sala kinowo-konferencyjna)

5 marca
12.00 – Bieg Tropem Wilczym – XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegóły i zapisy: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki