MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pocztówki z Ostrołęki. Promocja wyjątkowego albumu w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989 to tytuł najnowszego wydawnictwa ostrołęckiego Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Promocja odbyła się w środę 10 kwietnia.

Pocztówki z Ostrołęki - wystawa i katalog

Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989 to katalog wystawy, którą można cały czas oglądać w ostrołęckim muzeum. Choć formalnie wydawnictwo to katalog, de facto jest to pięknie wydany album, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego zainteresowanego historią miasta. W albumie znajdziemy reprodukcje ponad 300 pocztówek z widokami Ostrołęki, oraz teksty autorki katalogu i wystawy – Barbary Kalinowskiej. A także tekst Stanisława Orłowskiego – ostrołęckiego kolekcjonera.

Nie przypadkiem – zarówno wystawa, jak i katalog nie powstałyby bez pomocy ostrołęckich kolekcjonerów, którzy użyczyli pocztówki ze swoich – bardzo bogatych – zbiorów.

Z tego też powodu spotkanie promujące katalog stało się szybko rozmową o pasji kolekcjonowania.

Stanisław Orłowski o pasji kolekcjonowania

- Są na świecie ludzie, którzy patrzą na świat okiem kolekcjonera. W przypadku pocztówek rzecz jest o tyle ciekawa, że mamy do czynienia z przedmiotem przecież użytkowym. Wręcz można powiedzieć: odpadem, czym mało istotnym. Pocztówka została stworzona po to, żeby ją wysłać i o niej zapomnieć. Tymczasem takie pocztówki się nobilitują, urastają do czegoś ważnego – mówiła Barbara Kalinowska.

Proszę, nie pogardzajcie nami. Możecie nas traktować pobłażliwie, ale nie pogardliwie

- to apel Staszka Orłowskiego, skierowany do tych wszystkich, którzy pasji kolekcjonowania nie rozumieją i nie podzielają.

Apel pewnie ważny, choć wygłoszony „nie w tym miejscu”. Na promocji katalogu Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989 takich osób z pewnością nie było.

Barbara Kalinowska – opowiadając o katalogu – zwracała uwagę na to, jak inspirującym źródłem mogą być pocztówki, zwłaszcza kolekcje pocztówek, dla historyków.

- Z pewnością nie jest to źródło obiektywne i pełne, bo pocztówki to przede wszystkim ogólne panoramy czy zdjęcia szczególnych, ładnych obiektów – mówiła. – Pocztówka jest jednak źródłem, które może wywoływać tematy. Zwłaszcza zestawienie wielu pocztówek pokazuje zmiany jakie zachodzą w przestrzeni miasta. Pocztówki są świetną inspiracją do badań tych zmian, mogą być także inspiracją do refleksji nad przestrzennym rozwojem miasta.

Katalog jest do nabycia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Tam też można – jeszcze do 20 maja – obejrzeć wystawę pocztówek. Polecamy!

Pocztówki z Ostrołęki. Promocja wyjątkowego albumu w Muzeum ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki