Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie ośrodka NOEE w Broku. Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej przeszedł gruntowną przebudowę. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Broku znany wcześniej jako Nadbużański Ośrodek Edukacji przeszedł gruntowną przebudowę - w środę, 27 września odbyła się konferencja inaugurująca jego otwarcie.

Uroczyste otwarcie ośrodka NOEE rozpoczęto od konferencji i wykładów zaproszonych gości. Wykład inaugurujący pt. "Człowiek w centrum zmian klimatu" wygłosiła edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher, a ks. dr Oskaras Petras Volskis odpowiadał na pytanie "Co robi NOE(E) w centrum lasu?". Następnie ks. Grzegorz Herman, dyrektor NOEE opowiedział o ośrodku i jego modernizacji.

Od wielu lat ośrodkiem zarządza ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To właśnie z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w 2011 roku powstał ośrodek NOE.

Dzisiaj przeżywacie moment historyczny. Bo przekształcamy Nadbużański Ośrodek Edukacji w Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej. W tym momencie trzeba wspomnieć tego, który zainicjował tę zmianę i który stworzył, który przejął ten ośrodek. Ks. Andrzej - wizjoner, człowiek który niczego się nie boi, który z determinacją i konsekwencją idzie do końca. (...) To dzięki niemu, dzięki tym kilometrom, które wychodził możemy teraz cieszyć się z tego co mamy

- mówił w swoim wystąpieniu ks. Grzegorz Herman, dyrektor Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Broku.

Ośrodek powstał w 2011 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, po przejęciu od Caritas Archidiecezji Warszawskiej ogrodzonego terenu wraz z infrastrukturą: 40 domków i budynku głównego do kompleksowego remontu. W kolejnych latach trwał proces rewitalizacji i remontów (m.in. dzięki projektowi finansowanemu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Na początku ośrodek pełnił głównie funkcje wypoczynkowe, później oferta została wzbogacona o elementy aktywnego spędzania czasu (kajaki i rowery), a po rozpoczęciu wojny na Ukrainie również miejsca alokacji uchodźców.

Uchodźcy z Ukrainy w ośrodku NOE w Broku

Przez kolejne lata ośrodek całkowicie zmienił oblicze: z ośrodka wypoczynkowego lat 80-tych, po nowoczesne miejsce z infrastrukturą i możliwościami wpisujących się w obecne standardy dla tego typu miejsc. Ośrodek może pochwalić się różnymi ekologicznymi rozwiązaniami tj. pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektor słoneczny, systemy nawadniania oparte o własne źródła zaopatrzenia w wodę. Wiele elementów infrastruktury powstało z użyciem drewna. Ograniczono zarazem zabudowę powierzchni w trosce o maksymalną retencję wody i zachowanie leśnego charakteru ośrodka.

W latach 2020 - 2023 ośrodek przeszedł gruntowną przebudowę finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Impulsem do przebudowy była chęć stworzenia miejsca do wymiany doświadczeń, inicjacji pomysłów i aktywizowania środowisk, którym zależy na wspólnym bogactwie przyrodniczym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji.

NOEE ma być miejscem, w którym można porozmawiać o przyszłości przyrody i środowiska w Polsce oraz pełnić funkcję edukacyjną. Jest tu przestrzeń edukacyjno-wypoczynkowa, ponad 800 m ścieżek edukacyjnych, 20 zewnętrznych tablic edukacyjnych i modeli owadów, ponad 6000 roślin w Ogrodzie Biblijnym i pasieka z 12 ulami. To miejsce idealne na kilkugodzinną wycieczkę z dziećmi.

NOEE, w myśl encykliki "Laudato si" ma na celu uczenie, jak podchodzić do dobra wspólnego - czynić Ziemię poddaną, ale w trosce o zasoby.

W swoim przemówieniu ks. Lubowicki wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania dzieła, którym jest NOEE: za inspirację, za dobre słowo, za pomoc w stworzeniu wniosku, projektu oraz współprace i życzliwość przy kwestiach formalnych i proceduralnych. Wśród wymienionych znalazło się bardzo wiele osób m.in. śp. prof. Jan Szyszko, przedstawiciele NFOŚiGW, Urzędu Miasta i Gminy Brok, Lasów Państwowych oraz Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.

Nie sposób jest wszystkich wymienić, ale wszystkich państwa tutaj obecnych za to co uczyniliście, za to co uczynicie, ogarniam swoją wdzięcznością i wszystkich też proszę o dalsze wsparcie. Dziś chcemy się razem z wami cieszyć, że domykamy ten projekt i otwieramy się na edukacyjną stałą perspektywę, do której chcę wszystkich państwa zaprosić w trosce o nasz wspólny dom

- dziękował ks. Andrzej Lubowicki.

Po przemówieniach zaproszonych gości odbyło się poświęcenie "Tablic Przymierza", które znajdują się przed ośrodkiem na symbolicznej górze Synaj.

- Chcemy w sposób symboliczny odwołać się do tego, że w tym ośrodku będziemy odnosić się do wartości, które płyną od Stwórcy: od początku świata, przez całe chrześcijaństwo. Chcemy być tego kontynuatorami i chcemy tę myśl realizować - tłumaczył ks. Lubowicki.

Poświęcenia dokonał ks. biskup Grzegorz Suchodolski.

Po otwarciu ośrodka i poczęstunku, goście mogli zwiedzić cały obiekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki