Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Konferencja regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo", 18.05.2022. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
18.05.2022 r. w budynku Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się VI Konferencja regionalistyczna "PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO" zorganizowana przez Miasto Ostrów Mazowiecka, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Maz.

VI Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. połączyła tematykę regionu ostrowskiego finisażem wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu”.

Witając gości, burmistrz Jerzy Bauer, prezes Stowarzyszenia „LzP” Paweł Cieśluk i dyrektor Jolanta Andruszkiewicz podkreślili pożytki wynikające z połączenia wydania „Rocznika Ostrowskiego” i Konferencji Regionalistycznej - wydarzeń służących kulturze w regionie.

Na skutek pandemii pojawiła się rozbieżność w numeracji edycji „Rocznika Ostrowskiego” i Konferencji Regionalistycznej – siódmy numer „Rocznika” promuje szósta konferencja. Wszystko wskazuje na to, że ta rozbieżność pozostanie jako pamiątka po trudnych czasach. Najważniejsze, że po raz kolejny wspólne działania miasta, stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” i biblioteki miejskiej stworzyły płaszczyznę łączącą różnorodne działania w obszarze szeroko rozumianej kultury regionu. W tym roku konferencję łączymy z finisażem - uroczystym zamknięciem - wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu”. Wystawa ta przybliżyła mieszkańcom miasta i powiatu Urzecze – region etnograficzny Mazowsza w zasadzie nie istniejący w świadomości społecznej

- mówił burmistrz Jerzy Bauer.

W pierwszej część konferencji dyskutowano o Urzeczu – mikroregionie etnograficznym rozciągającym się po obu brzegach Wisły od ujścia Pilicy i Wilgi do stołecznych dzielnic Siekierki i Saska Kępa. Archeolodzy i etnografowie opowiadali o odkrywaniu na nowo bogactwa kultury materialnej i niematerialnej Urzecza oraz przywracaniu pamięci o tworzących ja Mazurach i Olędrach.

W drugiej części wystąpiło troje autorów tekstów zamieszczonych w 7. „Roczniku Ostrowskim”. Agnieszka Wełpa-Siudek z Instytutu Języka Polskiego PAN w Warszawie przedstawiła badania gwaroznawcze prowadzone na Warmii i Mazurach.

Karolina Kolbuszewska z ostrowskiego Muzeum Dom Rodziny Pileckich przypomniała wydarzenia z 7 kwietnia 1931 r. - dnia, w którym Witold Pilecki poślubił Marię Ostrowską.

Jerzy Sikorski – „urodzony do ornitologii, zmuszony do pracy” – opowiedział o tajemnicach ptasiej deweloperki – o typach budek lęgowych, ich rozmieszczaniu oraz o bardzo niespodziewanych lokatorach.

Na zakończenie VI Konferencji Regionalistycznej organizatorzy podziękowali autorom tekstów zamieszczonych we wszystkich numerach „Rocznika Ostrowskiego”, poinformowali, że przygotowują kolejny numer oraz obiecali, że PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO zawsze będą motorem ich działania.

Zobacz także inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki