Zawody hippiczne w Ostrowi Mazowieckiej. Zawody zorganizowano w ramach VI Święta Rotmistrza Pileckiego 14.05.2022. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Udostępnij:
Zawody hippiczne im rtm. Witolda Pileckiego odbywają się na pamiątkę urodzin rotmistrza (Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r.). To drugie zawody hippiczne zorganizowane przez ostrowskie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.

Zawody zostały zorganizowane w ramach VI Święta Rotmistrza Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej - Witold Pilecki był ułanem 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Przybyłych gości powitaj dyrektor Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, Karol Madaj. Dyrektor odczytał także list od premiera Mateusza Morawieckiego, który nie mógł wziął udziału w uroczystościach:

Witold Pilecki to postać absolutnie wyjątkowa. W jego niezłomnej postawie wobec 2 totalitarnych reżimów, z którymi przyszło mu walczyć aż po ostatnią ofiarę z życia, dostrzegamy coś więcej niż tylko wymiar osobistej odwagi żołnierza. Postać rotmistrza Pileckiego będąca wzorem prawdziwego bohaterstwa, męstwa i poświęcenia w obliczu próby zadaje nam pytanie o nasz osobisty stosunek do Polski, o miłość do ojczyzny. Prowokuje do zastanowienia się, jaką cenę bylibyśmy skłonni zapłacić za obronę jej wolności. Zwłaszcza dziś, w sytuacji gdy za naszą wschodnią granicą toczy się brutalna wojna to pytanie nabiera charakteru fundamentalnego, mającego znaczenie dla całej naszej wspólnoty narodowej.

Burmistrz Jerzy Bauer w pierwszej kolejności także powitał przybyłych gości, zwłaszcza tych związanych z rodziną Pileckich, czyli Marka Ostrowskiego z rodziną, ponieważ ich obecność jest "ogromnie ważna i symboliczna":

Kiedy przybliżamy w takiej atrakcyjnej, majowej formule postać rotmistrza Pileckiego nie możemy zapomnieć i jego żonie Marii z Ostrowskich. Przecież to po tych terenach Maria chodziła, na tych polach się wychowała, tu 300 metrów stąd stoi jej dom (obecnie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich).

Burmistrz podziękował także wszystkim za obecność oraz organizatorom za ich pracę.

W programie święta znalazły się zawody (skoki przez przeszkody, pokazy sprawności ułańskiej, kadryl w wykonaniu Amazonek i władanie bronią białą), a także opowieść o koniach, oporządzeniu i umundurowaniu oraz patrole konne ulicami miasta. Ponadto w muzeum przy ul. Warszawskiej 4 odbywa się Wystawa lalek artystycznych "Mazowsze w spódnicy", a chętni mogli wziąć udział w grze miejskiej "Szlakiem Marii Pileckiej".

Wyniki zawodów hippicznych:
1 miejsce - Marcin Poletyło w barwach ogólnokawaleryjskich z Siemiatycz na koniu Dasza,
2 miejsce - st. szwoleżer Rafał Mitura na koniu Jesienna Mgła z 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego,
3 miejsce - rtm. Kawalerii Ochotniczej Piotr Piekarczyk z 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego, na koniu Delicja,
4 miejsce - Artur Brzozowski z 9 Pułku Ułanów Małopolskich, na koniu Context.

VI Święto Rotmistrza Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie