MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja Czysta Rzeka w gminie Małkinia Górna, 20.04.2024

Hanna Chromińska
W szóstej edycji Operacji Czysta Rzeka - największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i ich okolic – wzięły udział trzy pokolenia mieszkańców gminy Małkinia Górna.

Operacja Czysta Rzeka to akcja społeczno-edukacyjna zmierzająca do poprawienia jakości terenów nadrzecznych oraz kształtowania w środowiskach lokalnych postaw proekologicznych w trosce o jakość życia następnych pokoleń. Działania w ramach operacji są realizowane przez Sztaby Lokalne, zgłaszające uczestnictwo zasadach wolontariatu. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Intencją organizatora jest angażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych oraz turystów do posprzątania rzek i ich okolic.

Operacja Czysta Rzeka - pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy – jest realizowana w terminie zbieżnym z Dniem Ziemi (22 kwietnia).

20.04.2024 r. na terenie gminy Małkinia Górna po raz czwarty w ramach Operacji Czysta Rzeka koordynowanej przez małkiński GOKiS sprzątano brzegi Bugu i Bużyska w okolicy Zawist Nadbużnych. W akcji uczestniczyli członkowie działającego przy małkińskim GOKiS Koła Przyrodniczego Podróżniczek, członkowie Koła Wędkarskiego nr 65 w Małkini Górnej wraz z rodzinami, członkowie Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Ostrowskiego, harcerze z 14. Drużyny Harcerskiej „Sokoły”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej i mieszkańcy gminy Małkinia Górna, którym stan otoczenia nie jest obojętny.

Działający przy małkińskim GOKiS sztab Operacji Czysta Rzeka podał, że w akcji uczestniczyło ponad 50 wolontariuszy w wieku od lat 5 do 65+. Wolontariusze otrzymali rękawice ochronne, worki na odpady i koszulki z logo akcji jako symboliczne podziękowanie od organizatora. Zebrane śmiecie wypełniły kilkadziesiąt worków. W tym roku najciekawsze „znaleziska” to dwie kołdry, karimata, telewizor i kilka worków bardzo przeterminowanego mięsa.

Nasze Koło Wędkarskie jest użytkownikiem cieków wodnych od Nurca do rzeki Brok (odcinek Bug nr 5). Do zadań Koła należy zagospodarowanie i ochrona tego odcinka, dlatego będziemy brali udział w następnych Operacjach Czysta Rzeka tak długo, jak będzie to potrzebne. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody akcja przebiegła bardzo sprawnie, a Społeczna Straż Rybacka zwiozła worki z zebranymi śmieciami do punktu zbiórki. Jako Koło Wędkarskie jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszej akcji – czysta rzeka to lepsze warunki dla narybku i większa przyjemność z wędkowania

- mówi Adam Zacheja – prezes Koła Wędkarskiego nr 65 w Małkini Górnej.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki