MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Academia Gorila Ostrów Mazowiecka uczy kobiety jak się bronić. A może samoobrona pojawi się w szkołach?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W marcu Academia Gorila Ostrów Mazowiecka ogłosiła zapisy na cykl darmowych warsztatów z samoobrony dla kobiet. Warsztaty składają się z kilku spotkań, każde trwa ok 2 godzin. Pierwsze zajęcia odbyły się 23 marca, zgłosiło się na nie ok. 30 kobiet: od nastolatek po kobiety dojrzałe. Warsztaty to projekt pilotażowy - jest pomysł, aby zajęcia przeprowadzić także w szkołach.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkanki pow. ostrowskiego mają okazją uczestniczyć w warsztatach samoobrony: kilka lat temu odbywał się kurs pn. "Bezpieczna ostrowianka". Kurs organizowała wtedy Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej wspólnie ze Starostwem Powiatowym, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Academią Gorila Ostrów Mazowiecka, Grupą Ratowniczą "Nadzieja" oraz firmą Ubezpieczenia Agata Majk z Goworowa. Niestety, projekt nie został dokończony przez pandemię covid.

Nie ma na co czekać

Po zakończeniu pandemii pomysł na kurs samoobrony wrócił, ale ze względu na to, że trenerzy mają też inne obowiązki (przede wszystkim pracę), zorganizowanie takich warsztatów wymaga wielu przygotowań i postanowiono odłożyć ten temat na później. Ale wydarzyło się coś, co utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że nie ma na co czekać:

Sytuacja, która miała miejsce w Warszawie, czyli brutalny gwałt na młodej dziewczynie, do którego doszło na ulicy w centrum miasta sprawił, że postanowiliśmy zorganizować kurs już teraz. Nikt jej nie pomógł, pojawiły się pytania na ile to jest znieczulica, a na ile nieumiejętność zareagowania w danej sytuacji. Kobiety często w takich sytuacjach paraliżuje strach, nie wiedzą, co zrobić. Zaczęłam o tym dużo myśleć, ten problem chodził mi po głowie. A wkrótce dowiedziałam się, że nasza "centrala", czyli Academia Gorila w Warszawie organizuje jednodniowe warsztaty z samoobrony dla kobiet. Postanowiliśmy wziąć przykład i też je u siebie zorganizować, tylko w formie kilku spotkań składających się na cykl szkoleniowy

- opowiada Anna Fronczyk, prezes klubu Academia Gorila Ostrów Mazowiecka.

Aby kobiety poczuły się pewniej

Zdecydowano, że najwięcej pożytku przyniosą warsztaty, które zostaną zorganizowane w formie kilku spotkań, aby przyswoić i utrwalić jak najwięcej wiedzy z kursu. Zajęcia są całkowicie bezpłatne: MOSiR udostępnia salę, a trenerzy Academia Gorila dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W kursie bierze udział prawie 30 osób, ale zainteresowanie było dużo większe, ponieważ na zajęcia zapisało się prawie 60 kobiet:

Myślę, że to dowód na to, że z kursu chciałoby skorzystać więcej kobiet, ale mają pewne obawy: co je tu spotka, czy to na pewno dla nich, czy dadzą radę. Za nami dwa spotkania, w sobotę 20 kwietnia odbędzie się kolejne. Początkowo zakładaliśmy, że będą cztery spotkania, w tej chwili myślimy o sześciu - zależy nam, aby kobiety nabyły i utrwaliły pewne umiejętności, poczuły się pewniej. Skoro już poświęcają swój czas na kurs, niech ma to sens, niech wyjdą ze świadomością, że wiedzą, jak się zachować w trudnej sytuacji

- mówi Anna Fronczyk.

Jak się obronić i zadać ból napastnikowi

Warsztaty prowadzą instruktor samoobrony i utytułowany zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu Adam Laskowski oraz współzałożyciel Academia Gorila Ostrów Mazowiecka, instruktor kickboxingu (posiadacz czarnego pasa) Michał Kulesza. Wiedza i umiejętności przekazywane przez obu instruktorów bardzo dobrze się uzupełniają. Uczestniczki zajęć dowiadują się, jak się oswobodzić, jak wyrwać się napastnikowi, ale także jak użyć łokci i kolan, aby zadać mu ból. Każde kolejne zajęcia będą się składać z utrwalania tego, co było oraz poznawania nowych elementów samoobrony. Panie pracują również nad kondycją fizyczną. Anna Fronczyk mówi, że chciałaby zaprosić też na jedne zajęcia osobę, która ma styczność z ofiarami napaści, aby opowiedziała, jak wyglądają rozmowy z pokrzywdzonymi kobietami i jak udzielić im wsparcia. Osób zaangażowanych w organizację kursu jest sporo:

W prowadzeniu warsztatów pomaga nam także zawodnik MMA z Academii Gorila Paweł Borowy. Jestem dumna, że mamy w klubie takich wspaniałych ludzi - kiedy rzuciłam hasło "samoobrona dla kobiet", nasi trenerzy zapytali tylko: gdzie i kiedy? Nie musiałam prosić i namawiać. Zresztą, cała ekipa ostrowskiej Academii Gorila to prawdziwy dream team do zadań specjalnych. Cieszę się, ze mogę współpracować z takimi ludźmi

- opowiada prezes "ostrowskich goryli".

Samoobrona w każdej szkole

Anna Fronczyk mówi, że marzy o tym, aby we współpracy z różnymi instytucjami zrealizować program skierowany do uczennic 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, aby nauczyć je podstaw samoobrony.

Chcielibyśmy przeprowadzić takie zajęcia w szkołach, wśród uczennic, bo choć mamy nadzieję, że nigdy nie znajdą się w sytuacji zagrożenia życia to wiedza, jak się obronić, jest dla każdego niezbędna. Ale tu potrzebna jest współpraca wielu instytucji tj. miasta, starostwa i szkół. Poza tym nie możemy prosić instruktorów, czy też innych osób prowadzących zajęcia, aby poświęcały swój czas za darmo, zwłaszcza że każdy ma swoją pracę. Gdyby znalazły się firmy lub osoby, które chciałaby pomóc w sfinansowaniu kursu samoobrony dla młodych ostrowianek, bardzo by nam to pomogło

- mówi Anna Fronczyk.

Academia Gorila Ostrów Mazowiecka prowadzi zajęcia z kickboxingu, MMA, brazylijskiego jiu-jitsu i muay thai. Zajęcia są skierowane do wszystkich: osób dorosłych i dzieci, kobiet oraz mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki