Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicze Straże Pożarne z regionu otrzymają nowe wozy strażackie dzięki wsparciu Unii Europejskiej

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Piotr Walewski
Rusza rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Pierwsze umowy w subregionie ostrołęckim z władzami gmin Brańszczyk, Długosiodło, Zabrodzie, Somianka i Goworowo podpisali marszałek Adam Struzik oraz członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – blisko 250 mln zł na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków.

W poprzedniej perspektywie druhowie mogli otrzymać środki unijne na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remonty strażnic. W aktualnej perspektywie kierujemy pieniądze właśnie na wozy strażackie. Wsparcie jest ogromne, bo aż 250 mln zł. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego

- mówi Adam Struzik.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów.

Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni

– dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dofinansowanie z UE otrzymają jednostki OSP z całego Mazowsza. W regionie warszawskim stołecznym będzie to kwota ponad 28,4 mln zł, a w regionie mazowieckim regionalnym prawie 221 mln zł.

Umowy na wsparcie strażaków

W sobotę (20.01.2024) podpisanych zostało pięć umów na wsparcie jednostek z subregionu ostrołęckiego. Cztery OSP z powiatu wyszkowskiego oraz jedna OSP z powiatu ostrołęckiego otrzymają ponad 7,3 mln zł na zakup pięciu wozów strażackich. W sumie do subregionu ostrołęckiego trafi wsparcie w wysokości 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich.

Samorząd Mazowsza od lat wspiera ochotnicze straże pożarne dofinansowując zakupy sprzętu, umundurowania, modernizacje i remonty strażnic. Pomoc, którą obecnie realizujemy, dzięki funduszom unijnym jest rekordowa. 27 wozów strażackich dla subregionu ostrołęckiego, łącznie 187 pojazdów dla całego województwa, to ogromne wsparcie dla naszych strażaków i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców całego Mazowsza

– podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Ponad 7,3 mln zł z UE na wozy strażackie dla czterech OSP z powiatu wyszkowskiego oraz jednej OSP z powiatu ostrołęckiego
– 27 wozów strażackich, które trafi do regionu ostrołęckiego znacząco poprawi jakość pracy naszych druhów i druhen. Nowe jednostki bojowe, w wielu przypadkach pozwolą zastąpić starsze i wysłużone samochody, które lata świetności mają już za sobą i nie są w stanie realizować swoich zadań, tak jak nowe, świetnie wyposażone wozy

– dodaje Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

OSP Goworowo

Dzięki doposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie w średni samochód ratowniczo-gaśniczy, jednostka zyska nowoczesne zabezpieczenie techniczne do prowadzenia wszelkich działań ratowniczych. W ramach projektu zostały również zaplanowane działania edukacyjne, które obejmują m.in. zajęcia z zakresu zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych w lokalnych szkołach, przedszkolu oraz na spotkaniu z dorosłymi mieszkańcami gminy w świetlicy OSP Goworowo.
Całkowita wartość projektu: 1 480 920 zł
Dofinansowanie z UE: 1 258 782 zł

OSP Brańszczyk

W ramach projektu zaplanowano zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brańszczyku. Inwestycja w nowoczesny sprzęt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Zaplanowano również przeprowadzenie akcji edukacyjnej.
Całkowita wartość projektu: 1 808 795,00 zł
Dofinansowanie z UE: 1 537 475,75 zł

OSP Zabrodzie

Dzięki funduszom europejskim gmina Zabrodzie zakupi średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu. Przyczyni się to do poprawy warunków pracy strażaków, a także do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie gminy. Planowane jest również przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej, w tym m.in. spotkań z lokalną społecznością i publikacja artykułu w prasie lokalnej.
Całkowita wartość projektu: 1 642 349 zł
Dofinansowanie z UE: 1 395 996 zł

OSP Popowo Kościelne

Gmina Somianka zakupi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Popowie Kościelnym. Inwestycja usprawni pracę strażaków, a także poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy Somianka. W ramach projektu zaplanowano także organizację spotkań edukacyjnych z mieszkańcami z zakresu zmian klimatu oraz ochrony zasobów wodnych.
Całkowita wartość projektu: 1 814 490 zł
Dofinansowanie z UE: 1 542 316 zł

OSP Długosiodło

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej gmina Długosiodło zakupi średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Straż pożarna poza przeprowadzaniem akcji gaszenia pożarów, interweniuje również w wypadkach samochodowych czy skutkach wichur na drogach lokalnych, a dzięki nowoczesnemu wyposażeniu realizowanie tych zadań będzie przebiegało sprawniej oraz bezpieczniej.
Całkowita wartość projektu: 1 860 460,03 zł
Dofinansowanie z UE: 1 581 391,00zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki