Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Myszyńcu: Spotkania na Kopańskim Moście, 11.11.2023

Kazimierz Żyra
W sobotę 11 listopada w całym kraju obchodzone jest Święto Niepodległości. W Myszyńcu jego obchody rozpoczęły się w miejscowej bazylice mniejszej. Odprawiona tam została tam msza św. w intencji ojczyzny.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poświęcony pamięci polskich żołnierzy. Na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Zebrani odśpiewali hymn narodowy i złożyli kwiaty na płycie pomnika.

O godzinie 14.00 w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu nastąpiło uroczyste otwarcie XVII Spotkań na Kopańskim Moście. Głos zabrali zaproszeni goście. Radny wojewódzki Mirosław Augustyniak wręczył w imieniu marszałka województwa mazowieckiego medal "Pro Masovia" Krystynie Pawłowskiej, byłej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Myszyńcu.

Na scenie pojawili się także starosta powiatu ostrołęckiego Stanisław Kubeł, burmistrz miasta i gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk, dyrektor RCKK w Myszyńcu Zdzisław Ścibek oraz radni powiatowi. Wszyscy gratulowali wyróżnienia pani Krystynie.

Kolejny punkt obchodów Święta Niepodległości w Myszyńcu to widowisko patriotyczne przygotowane przez Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca. Opowiadało ono o walkach Kurpiów ze Szwedami w początkach XVIII stulecia. Członkowie zespołu zaprosili do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej RCKK.

O godzinie 15.00 rozpoczął się XVII Przegląd Ludowej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Występy artystów ludowych oceniało profesjonalne jury. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 33 podmioty wykonawcze (16 śpiewaków solistów i 17 grup śpiewaczych). Organizatorzy podzielili uczestników na trzy grupy wiekowe.

Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jurorzy udali się na naradę. Na scenie pojawił się zespół The Dziemians, który zaprezentował pieśni i piosenki patriotyczne. Ogłoszenie wyników nastąpiło po godzinie 18.00.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Gmina Myszyniec, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu oraz Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki