Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieczysław Olender o książce „Śpiewnik pieśni żałobnych. Obrzędy żałobne i pogrzebowe na Kurpiach” oraz Bożych Obiadach w Łysych

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
Staraniem Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika ukazała się książka „Śpiewnik pieśni żałobnych. Obrzędy żałobne i pogrzebowe na Kurpiach”. W styczniu stowarzyszenie zaprasza na Boże Obiady do Łysych. O szczegółach mówi Mieczysław Olender z Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny.

Mieczysław Olender jest postacią znaną nie tylko na Kurpiowszczyźnie. Ten były urzędnik państwowy (pracował w kancelariach prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego) i dyplomata jest już na zasłużonej emeryturze. Wrócił do swojej rodzinnej Charciejbałdy w gminie Myszyniec. Pomimo wieloletniego pobytu w Warszawie i na zagranicznych placówkach nie zapomniał o swoich kurpiowskich korzeniach. Od kilku lat faktycznie kieruje działalnością Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika. Działa ono nie tylko na terenie sąsiednich gmin kurpiowskich. Sporo członków organizacji na stałe mieszka w Warszawie. W Towarzystwie aktywnie działają także członkowie najbliższej rodziny Adama Chętnika.

Stowarzyszenie jest organizatorem tzw. Pustych Nocy w Myszyńcu, które odbywają się w styczniu, w kolejną rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców na więźniach tuż przed opuszczeniem miejscowości oraz na początku sierpnia (upamiętnienie ofiar Powstania Warszawskiego). Towarzystwo przyczyniło się także do odbudowy systemu bunkrów leśnych w miejscowości Gleba w gminie Kadzidło, które były miejscem schronienia dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny jest jednym z organizatorów Bożych Obiadów, które odbędą się 13 i 14 stycznia 2024 w Łysych. Taka ceremonia to jeden z najstarszych chrześcijańskich zwyczajów. Boże Obiady na Kurpiach trwały nawet 24 godziny. Na modlitwy i śpiewy religijne w intencji zmarłego przychodziła często cała wieś.

Boże Obiady w Łysych rozpoczną się w sobotę 13 stycznia złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach i przy pomnikach zamordowanych przez okupanta zasłużonych Kurpiów. Msza św. żałobna odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych. Potem procesja wiernych uda się do zabytkowego kościoła św. Anny. Tam przez kilkanaście godzin będą odbywały się śpiewy żałobne i modlitwy w dialekcie kurpiowskim.

Chciałbym zaprosić wszystkich na Boże Obiady do Łysych. Będziemy modlić się za zamordowanych w czasie okupacji rodaków i dusze osób najbardziej zasłużonych dla Kurpiowszczyzny, m.in. Adama Chętnika, ks. Władysława Skierkowskiego, bpa Edwarda Samsela, bł. ks. Adama Bargielskiego, brata Zenona Żebrowskiego, ks. Mieczysława Mieszko. W naszych modlitwach nie zapomnimy o pisarzach i artystach, w utworach których pojawiają się motywy kurpiowskie. Są one obecne w poezji Marii Konopnickiej i muzyce Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Andrzeja Panufnika

- mówi Mieczysław Olender.

Podczas Bożych Obiadów w Łysych przydatne dla śpiewaków może być nowe wydawnictwo Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny. Książka „Śpiewnik pieśni żałobnych. Obrzędy żałobne i pogrzebowe na Kurpiach” właśnie opuściła drukarnię.

Przygotowaniem publikacji i koordynacją związanych z tym działań zajął się Mieczysław Olender. Książka to nie tylko zbiór pieśni żałobnych z nutami. Zawiera także teksty ks. Władysława Skierkowskiego, Adama Struga, Henryka Gadomskiego, ks. Zbigniewa Jaroszewskiego i Katarzyny Huzarskiej. Dodatkowo zamieszczono reprinty XIX-wiecznych śpiewników kościelnych oraz fotokopie tekstów pieśni żałobnych z zeszytów lokalnych śpiewaków kurpiowskich.

Teksty zebrane przez ks. Skierkowskiego zapisane są w gwarze kurpiowskiej. Mieczysław Olender już zapowiada kolejną publikację. Dotarł do zeszytu z pieśniami pogrzebowymi jednego ze śpiewaków z gminy Czarnia. Być może już niedługo doczekamy się kolejnej publikacji Towarzystwa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki