MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Edward Samsel uczczony w Myszyńcu w 20. rocznicę śmierci. 15.01.2023. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Uroczystą mszę świętą z okazji 20. rocznicy śmierci biskupa Edwarda Samsela odprawiono w niedzielę 15 stycznia 2023.

Msza święta w myszynieckiej bazylice była częścią obchodów rocznicy śmierci biskupa Samsela. W piątek 20 stycznia 2023 w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu odbędzie się wieczór wspomnień połączony z promocją publikacji o biskupie Samselu. Początek o godz. 18.00.

Edward Eugeniusz Samsel (ur. 2 stycznia 1940 w Myszyńcu, zm. 17 stycznia 2003 w Białymstoku) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży w latach 1982–1983, biskup pomocniczy łomżyński w latach 1982–1992, biskup pomocniczy ełcki w latach 1992–2000, biskup diecezjalny ełcki w latach 2000–2003.
Był członkiem Związku Kurpiów. Często uczestniczył w uroczystościach kościelnych, religijno-patriotycznych, lokalnych w Myszyńcu, Ostrołęce, Kadzidle, Łysych i Lelisie. W kazaniach wygłaszanych podczas spotkań w rodzinnym regionie poruszał wątki dotyczące historii, kultury i tożsamości Kurpiów Zielonych. Zadbał o przesłanie do Biblioteki Watykańskiej Puszczy Kurpiowskiej w Pieśni księdza Władysława Skierkowskiego wydanej przez Związek Kurpiów. W 1999 w kolegiacie myszynieckiej przewodniczył mszy z okazji I Zjazdu Księży Rodaków Kurpiowszczyzny. Zaangażował się w upamiętnienie Adama Chętnika w katedrze łomżyńskiej i błogosławionego księdza Adama Bargielskiego w kolegiacie myszynieckiej.

Źródło: Wikipedia

Przeczytaj więcej informacji z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki