Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowsze pozywa NFZ. Chodzi o ponad 100 mln zł, które sejmik musiał przekazać wojewódzkim szpitalom

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Kadr z nagrania
Samorząd Województwa Mazowieckiego pozwał Narodowy Fundusz Zdrowia za "spychanie" na województwa i powiaty kosztów leczenia pacjentów: "Za to musi płacić Narodowy Fundusz Zdrowia" - mówi radny sejmiku, Krzysztof Strzałkowski.

101 mln zł to kwota, którą samorząd województwa przeznaczył w latach 2017-2019 na pokrycie ujemnego wyniku finansowego ośmiu szpitali. O zwrot tych środków władze regionu wystąpiły do NFZ i skarbu państwa. Jakie dalsze kroki podejmie samorząd województwa mazowieckiego? - czytamy na FB Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

O co chodzi?

Podczas konferencji Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego powiedziała, że samorząd województwa mazowieckiego złożył pozew do sądu o zwrot z NFZ ponad 100 mln zł. Chodzi o pieniądze, którymi Mazowsze pokryło ujemny wynik finansowy 8 szpitali wojewódzkich w latach 2017 - 2019, m.in. szpitala w Ostrołęce.

Chcemy mocno zaakcentować, że jest to w naszym przekonaniu konieczne. Składaliśmy prośby do Narodowego Funduszu Zdrowia, do Skarbu Państwa o zwrot tych kwot, bo w naszym przekonaniu są to koszty, których samorząd nie powinien pokrywać

- mówiła Elżbieta Lanc.

Elżbieta Lanc powiedziała, że środki finansowe, które powinny pochodzić od płatnika, czyli od NFZ i powinny być dedykowane na leczenie, są pokrywane z samorządu województwa mazowieckiego. Następne lata szpitale również kończą z ujemnym wynikiem i te koszty też pokrywa sejmik. Ujemny wynik to efekt rosnących wynagrodzeń, wzrost kosztów bieżących utrzymania, wzrost nakładów na leki. Członkini zwróciła uwagę, że wzrastają koszty, ale nie wzrastają nakłady. Ponadto powiedziała, że samorząd województwa mazowieckiego nie jest już w stanie pokrywać ujemnych wyników finansowych, bo to sprawia, że sejmik mniej środków może przeznaczyć na inwestycje. Nie zgodziła się na "spychanie" kosztów ochrony zdrowia na samorządy wojewódzkie i powiatowe.

Trybunał Konstytucyjny przesądził, że niekonstytucyjnym jest wymaganie od samorządów, które prowadzą znaczną część szpitali w Polsce dokładanie do świadczeń zdrowotnych. Szpitale nie odmówią nikomu pomocy, niemniej kontrakty z NFZ nie pokrywają całości kosztów tego leczenia

- dodał Krzysztof Strzałkowski, radny województwa mazowieckiego, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki