MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka 2024-2029 odbyła się 6.05.2024. Burmistrz i radni zaprzysiężeni, ale nie wybrano przewodniczącego

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka kadencji 2024 - 2029 rozpoczęła się 6 maja o godz. 14.00. Podczas sesji padło wiele ciepłych słów pod adresem nowego burmistrza i nadziei na dobrą współpracę (ponad podziałami) radnych. Był tort i prezenty, były życzenia. Ale po zaprzysiężeniu burmistrza i radnych, sesję przerwano.

Pierwszą sesję 9. kadencji poprowadził najstarszy radny obecnej kadencji, Marek Kukiełka. Po powitaniu gości mikrofon został przekazany przewodniczącemu Miejskiej Komisji Wyborczej w Ostrowi Mazowieckiej, Tadeuszowi Cudzichowi, który odczytał informację o przeprowadzonych wyborach do Rady Miasta Ostrów Mazowiecka i burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka.

Następnie odbyło się ślubowanie nowo wybranych radnych. Po przysiędze radny-senior złożył życzenia swoim kolegom i koleżankom:

Gratuluję wszystkim radnym tej zaszczytnej funkcji. Jako senior życzę wielu sukcesów pracy w radzie i jej komisjach, mając przede wszystkim na uwadze troskę i dobro mieszkańców naszego miasta

- mówił Marek Kukiełka.

Następnie Tadeusz Cudzich wręczył Hubertowi Betlejewskiemu zaświadczenie o wybraniu go burmistrzem miasta Ostrów Mazowiecka. Po odczytaniu zaświadczenia na sali konferencyjnej ratusza zrobiło się głośno od braw. Skandowano także imię nowo wybranego burmistrza. Potem nastąpiło zaprzysiężenie burmistrza:

Obejmując urząd burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg

Po brawach burmistrz zwrócił się do gości zebranych w sali:

Witam serdecznie wszystkich... jak zawsze się wzruszyłem. Już taki jestem - mówił próbując opanować emocje Hubert Betlejewski. - Witam przede wszystkim najważniejsze osoby na tej sali, czyli mieszkańców miasta Ostrów Mazowiecka. Dla was zostaliśmy wybrani, dla was będziemy sprawować swoje mandaty. Ogromnie gratuluję radnym cudownych wyników. Musimy wiedzieć, że jesteśmy właśnie po to, żeby spełniać marzenia ostrowiaków i zrobimy to. Obiecuje radnym wszystkich klubów, które się zawiążą w radzie, że decyzyjność nie będzie należała tylko do jednego klubu, do jednego ugrupowania. Decyzyjność będzie należała do nas wszystkich. Zrobię wszystko, żebyście uczestniczyli w procesach decyzyjnych. Oczywiście po konsultacjach. Bo to jest najważniejsze. Musimy zrobić wszystko, żeby ostrowiacy byli zadowoleni z naszej pracy, żeby nasza praca przynosiła konkretne efekty.

Po przemówieniach przybyłych gości nastąpiła przerwa, podczas której m.in. pokrojono tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Po przerwie powinno nastąpić wyłonienie przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, ale radna Jolanta Zadroga zawnioskowała o przesunięcie obrad o tydzień. Swój wniosek uzasadniła tym, że w składzie rady nastąpią dwa zmiany: jedna w komitecie PiS i jedna w KO, a lepiej byłoby wybierać prezydium rady w obecności wszystkich radnych.

Nieoficjalnie mówi się, że zmiana w komitecie PiS dotyczy radnego Daniela Choinki, który ma zrzec się mandatu, a jego miejsce miałby zająć Paweł Pecura. Natomiast zmiana w komitecie KO polega na zrzeknięciu się mandatu przez Jolantę Zadrogę, która zostanie powołana na wiceburmistrza miasta. Jej miejsce zajmie Tomasz Koczara.

Radni spotkają się 13 maja.

Obecny skład rady miasta:
Robert Krajewski (PiS), Krzysztof Laska (PiS), Bogusław Konrad (PiS), Jolanta Izabela Zadroga (KO), Marian Malec (KO), Jolanta Jadwiga Kwiatkowska (KWW Niezależni Razem), Sebastian Pęksa (KWW Niezależni Razem), Daniel Choinka (PiS), Waldemar Józef Pałys (PiS), Marek Kukiełka (KO), Łukasz Chojnowski (KO), Małgorzata Bartkiewicz (KWW Wspólna Przyszłość miasta), Michał Kacprzak (KWW Niezależni Razem), Anna Krajewska (KWW Niezależni Razem), Zbigniew Krych (PiS), Edward Zalewski (PiS), Ewa Orzechowska (PiS), Roman Betlejewski (KO), Rafał Wierzejski (KO), Klaudia Wilczyńska (KWW Niezależni Razem), Krzysztof Janusz Swaczyna (KWW Niezależni Razem).

Wśród gości biorących udział w sesji byli m.in. posłanka na Sejm RP Żaneta Cwalina-Śliwowska, Andrzej Halicki - europoseł obecnej kadencji i kandydat na kolejną kadencję, profesor Adam Dobroński - honorowy obywatel miasta Ostrów Mazowiecka, Mariusz Popielarz - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce, Iwona Kublik - burmistrz-elekt Sokołowa Podlaskiego, burmistrzowie Ostrowi Mazowieckiej: Władysław Krzyżanowski i Mieczysław Szymalski oraz starosta ostrowski Zbigniew Chrupek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki