Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Guty-Bujno. Dożynki gminy Ostrów Mazowiecka to okazja do podziękowań, gratulacji i dobrej zabawy. 2.09.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 16 lat
Trwają dożynki w Gutach-Bujnie. Zapowiada się, że wieczorem na gości też czeka świetna zabawa. Będą koncerty Miłego Pana i zespołu Universe. Gmina Ostrów Mazowiecka obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji gmina przygotowała niespodziankę dla mieszkańców i gości: pyszny jubileuszowy tort. Ponadto, 2023 rok to też jubileusz Waldemara Brzostka, który jest wójtem gminy 25 lat! Z tej okazji przygotowano także niespodziankę dla wójta: balony i kwiaty.

Gmina Ostrów Mazowiecka powstała 1 stycznia 1973 roku z połączenia dawnych przedwojennych gmin Jasienica i Komorowo. Obecnie gminę tworzą 42 sołectwa. Gmina Ostrów Mazowiecka to największa gmina powiatu ostrowskiego.

Dożynki rozpoczęły się o godz. 12.00 od przemarszu korowodu dożynkowego na plac w Gutach-Bujnie. Następnie ks. biskup Janusz Stepnowski odprawił mszę świętą dziękczynną w asyście proboszczów i księży z dekanatu Ostrów Mazowiecka.

Po mszy świętej dziękczynnej nastąpiło dzielenie się chlebem z gośćmi przybyłymi na dożynki. Z koszami pełnymi chleba wyszli ks. biskup Janusz Stepnowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej ks. Jan Okuła, przewodnicząca rady gminy Krystyna Kossowska oraz starostowie dożynek: Elżbieta i Marek Gutowscy.

Po okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się festyn dożynkowy, który rozpoczął występ Zespołu Folklorystycznego „KURPIANKA” z Kadzidła.

Ponadto, jak co roku przyznano Jastrzębce. Jastrzębiec to szczególny wyraz podziękowania dla osób i instytucji, które wspierają działania samorządu gminy Ostrów Mazowiecka. Statuetki są wręczane co roku podczas dożynek.

Jastrzębce otrzymali:

  • poseł Henryk Kowalczyk - za wspieranie rolników i polskiej wsi, dokładanie wszelkich starań, aby działania pomocowe trafiły do wszystkich społeczności lokalnych. Nagrodę odebrał Przemysław Bednarski, dyrektor gabinetu politycznego ministra Henryka Kowalczyka,
  • poseł Arkadiusz Czartoryski - za współtworzenie programów inwestycyjnych dla polskiego sportu, współorganizacje projektów na rzecz polskiego sportu,
  • senator Robert Mamątow - za zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej, walkę o prawo człowieka, sprawiedliwość społeczną i wyrównanie szans osób potrzebujących,
  • Janina Ewa Orzełowska - wicemarszałek woj. mazowieckiego, za otwartość, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, wspieranie wszelkich form aktywizacji mieszkańców i rozwoju obszarów wiejskich, za walkę o wyrównanie szans i zrównoważony rozwój Mazowsza.

Następnie nagrodzono osoby z gminy Ostrów Mazowiecka, które przez wiele lat działały na rzecz gminy. W tym roku nagrodzono osoby, które mają najdłuższy staż w pełnieniu funkcji sołtysa.

Sołtysi z największym stażem pracy to:

  • Stefan Matys, sołtys Kalinowa - jest sołtysem nieprzerwanie od 1978 roku. Mieszka w Kalinowie od urodzenia, od 1974 roku przez 24 lata prowadził gospodarstwo rolne. Jest członkiem OSP w Kalinowie od 1960 roku,
  • Wiesław Sowa, sołtys Przyjm k. Poręby - jest sołtysem nieprzerwanie od 1989 roku, czyli 34 lata. W Przyjmach mieszka od urodzenia. W latach 1984 - 2005 prowadził gospodarstwo rolne. Wieloletni przewodniczący spółki wodnej w Ostrowi Mazowieckiej i przewodniczący rady nadzorczej SKR 2002 - 2022,
  • Marian Grabowski, sołtys Nagoszewa w latach 1990 - 2019 (29 lat). Od 1981 roku prowadzi gospodarstwo rolne. Od 1978 roku członek, a od 2016 roku prezes OSP w Nagoszewie.

Nagrody ufundowali gmina Ostrów Mazowiecka i firma Liftprojekt z Kalinowa.

Ostatnim nagrodzonym był wójt gminy Ostrów Mazowiecka. Z okazji jubileuszu 25-lecia pracy na stanowisku wójta, a także za zaangażowanie i działania na rzecz gminy, Waldemar Brzostek otrzymał bukiet kwiatów, balony i życzenia: wiele lat zdrowia, sił i kolejnych lat na stanowisku wójta. Niespodzianka była utrzymana w tajemnicy, aby wójt był zaskoczony. I był:

Dziękuję za kwiaty i życzenia i przyznam, że łezka w oku mi się zakręciła. Naprawdę nie wiedziałem o tej niespodziance, jestem zaskoczony. Te 25 lat szybko minęło - nie wiem kiedy. Natomiast największą satysfakcję daje, kiedy mieszkaniec podchodzi do mnie, ściska rękę, mówi coś serdecznego i nie odwraca się do mnie tyłem. Drodzy mieszkańcy, za to wam serdecznie dziękuję: za te dobre słowo, które na co dzień od was słyszę. Dziękuję.

- mówił Waldemar Brzostek.

Oprócz atrakcji na scenie przygotowano bardzo dużo atrakcji na placu wokół sceny: kilkadziesiąt stoisk i namiotów lokalnych firm, instytucji, stowarzyszeń, sołectw i kół gospodyń wiejskich, od których trudno było się oderwać.

Przeczytajcie także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki