MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminno-parafialne w Małkini Górnej. Zobaczcie zdjęcia i wideo. Impreza odbyła się w niedzielę 27 sierpnia 2023

Hanna Chromińska
Wideo
od 16 lat
Dożynki to święto rolników, ale też sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas dożynek w Małkini Górnej dziękowano rolnikom za ich ciężką pracę i dar chleba. 27 sierpnia 2023 r. na stadionie w Małkini Górnej odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne organizowane wspólnie przez wójta gminy Małkinia Górna Bożenę Kordek i proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej ks. kanonika Piotra Legackiego.

Na uroczystość przybyli: Mirosław Augustyniak – radny sejmiku województwa mazowieckiego, Dariusz Rafalik – radny powiatu ostrowskiego, przedstawiciele gminnych i powiatowych instytucji ukierunkowanych na współpracę i obsługę rolników, radni gminy Małkinia Górna, przedstawiciele klubów, organizacji stowarzyszeń działających na terenie gminy, delegacje sołectw, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich: Kiełczew, Orłowianki i Rostkowianki oraz mieszkańcy gminy Małkinia Górna.

Uroczystość rozpoczęło błogosławienie dożynkowych wieńców wykonanych z kwiatów, owoców, zbóż i innych roślin uprawnych. Wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia Górna I, Małkinia Górna III, Małkinia Górna IV, Małkinia Górna V, Orło, Poniatowo, Prostyń, Sumiężne, Treblinka, Zawisty Nadbużne oraz Koło Gospodyń Wiejskich Rostkowianki.

Dziękczynną polową mszę świętą w intencji rolników i mieszkańców gminy Małkinia Górna koncelebrowali: ks. kanonik Piotr Legacki - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej, ks. kanonik Józef Poskrobko - proboszcz parafii pw. Przenajświętszej Trójcy i św. Anny w Prostyni, ks. kanonik Jan Marek Wróblewski – proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej, ks. Tomasz Wróblewski i ks. Marcin Nienałtowski.

Po powitaniu gości wójt Bożena Kordek w ciepłych słowach podziękowała rolnikom za ich codzienny trud i wspólny wysiłek, z którego owoców codziennie korzysta każdy z nas.

Piękną tradycją święta plonów jest dzielenie się chlebem z tegorocznego ziarna. Z uczestnikami dożynek chlebem łamali się wójt Bożena Kordek oraz Marzenna i Wojciech Zyśk – starostowie dożynek.

Tradycyjnie atrakcją dożynek była możliwość skosztowania lokalnych specjałów w namiotach sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich.

W namiocie Urzędu Gminy Małkinia Górna prowadzono akcję informacyjną na tematy związane z ekologią i bezpieczeństwem, a Gminna Biblioteka Publiczna zachęcała do bliskich i częstszych kontaktów z książkami.

Akcję informacyjną prowadzili także przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy.

Dożynki w Małkini Górnej: turniej sołectw i konkurs wieńców

Jak zwykle atmosferę dożynek podgrzał turniej sołectw. Zawodniczki i zawodnicy z Małkini Dolnej, Orła, Poniatowa i Sumiężnego zmierzyli się w konkurencjach wymagających siły i sprawności. Największym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy na mechanicznym byku. Po zażartej walce i dogrywkach zwyciężyła drużyna Poniatowa, na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Orła, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Sumiężnego.

W konkursie wieńców dożynkowych również zwyciężyło sołectwo Poniatowo. Drugą nagrodę za wieniec przyznano sołectwu Małknia Górna V, a trzecią sołectwu Kiełczew.

Wójt Bożena Kordek wręczyła przedstawicielom sołectw nagrody i pamiątkowe puchary za wieńce i stoły dożynkowe oraz udział w turnieju sołectw.

Muzyczną oprawę dożynek zapewniły zespoły: Małkinianka, Kwiaty Polskie z Chmielewa i Czar oraz chór Cantilena i Capitan Folk.

Efektownym zakończeniem dożynek gminno-parafialnych był występ zespołu Spontan. który przybył na boisko helikopterem, a potem przez godzinę szalał z zachwyconą widownią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki