Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminno-parafialne w Wąsewie. 15.08.2023. Zdjęcia, wideo

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy gminy Wąsewo dziękowali za plony podczas uroczystej mszy świętej. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Po nabożeństwie w intencji rolników i mieszkańców gminy Wąsewo, goście uroczystości w korowodzie przemieścili się na gminny stadion. Piękne wieńce dożynkowe ustawiono pod sceną. Przygotowały je sołectwa: Bagatele, Brudki Stare, Dalekie, Grądy, Rząśnik Włościański, Wąsewo i Wysocze. Kosze przygotowały sołectwa: Brzezienko, Mokrylas, Rynek, Rząśnik Majdan, Zastawie.

W tym czasie na scenie chór parafialny z Wąsewa śpiewał pieśń powitalną.

Następnie odbyło się przekazanie chleba wójtowi przez starostów dożynek.

Przynosimy ten dorodny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż. Dziel go sprawiedliwie i mądrze, aby nikomu nigdy tego chleba nie zabrakło

- wypowiedzieli tradycyjną formułkę.

Po podzieleniu się chlebem głos zabrał wójt gminy Wąsewo, Rafał Kowalczyk, który powitał wszystkich obecnych.

Msza święta w imieniu rolników i wszystkich mieszkańców gminy to piękna, wielowiekowa tradycja, wieńcząca trudną rolniczą pracę, której owocem jest chleb. Organizując tę drugą część uroczystości dożynkowych, która składa się z urozmaiconego programu, w którym mam nadzieję każdy znajdzie coś dla siebie, chcemy wyrazić wspólną radość z naszych osiągnięć, podejmowanych w każdym obszarze naszego życia. W sposób osobliwy zaś, chyląc czoło przed spracowanymi rolnikami, chcemy podziękować im za tę niezłomną pracę, prowadzoną w pokorze wobec natury, z nadzieją, że tego chleba, będącego owocem rolniczego trudu, nigdy nie zabraknie i że będzie on dzielony sprawiedliwie. Praca na roli jest pracą szczególną, towarzyszy jej zawsze nadzieja i oczekiwanie oraz jakaś nadludzka siła, która mimo niepowodzeń i często niekorzystnego rachunku ekonomicznego każe wciąż na nowo siać, choć wielkość plonów, a co za tym idzie lepsze jutro zawsze pozostaje wielką niewiadomą. Za tę nieustanną nadzieję i za tę nadludzką wręcz siłę w ten specjalny dożynkowy czas rolnikom polskim szczęść Boże

- mówił wójt.

Na wniosek wójta minister rolnictwa i rozwoju wsi nadał odznakę honorową Zasłużony dla rolnictwa. Otrzymała ją Urszula Nadratowska.

Medal Pro Mazovia otrzymała Urszula Zalewska, prezes Banku Spółdzielczego w Wąsewie.

Wyróżniono także Barbarę Trojanowską, wieloletnią sekretarz Urzędu Gminy w Wąsewie.

Na scenie wystąpił zespół Bez wianka.

Po części oficjalnej rozpoczął się Turniej Sołectw.

Na obecnych czeka też wiele stoisk. Gminna Biblioteka Publiczna rozdaje książki, Koła Gospodyń Wiejskich serwują przysmaki. Są atrakcje dla dzieci, słodkie i słone przysmaki.

Wieczorem odbędzie się koncert zespołu Zupa Grzybowa, Red Queen i Camasutra. Gwiazdą wieczoru będzie zespół After Party.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki