MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fort nr 4 w Różanie oficjalnie otwarty 4.04.2024. Jest tam taras widokowy, siłownia, altana, plac zabaw i ścieżki spacerowe

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Fort nr 4 w Różanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości. Miejsce jest oblegane w ciepłe dni. Jego oficjalnego otwarcia dokonano jednak dopiero w czwartek 4.04.2024.

Na uroczystym otwarciu obecni byli między innymi: marszałkinie województwa mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska i Elżbieta Lanc, starosta Mirosław Augustyniak, były proboszcz Antoni Bardłowski, zaprzyjaźnieni wójtowie: Paweł Kacprzykowski z gminny Czerwonka, Adam Rupiński z gminy Młynarze, przedstawiciele jednostek samorządowych i podległych samorządowi, pracownicy Urzędu Gminy w Różanie, radni, sołtysi. Obecny był także Bronisław Krawczyk- wykonawca inwestycji.

Wszystkich obecnych przywitał burmistrz Piotr Świderski.

Teren, na którym się znajdujemy, pełnił w przeszłości różne funkcje, od fortu ziemnego poprzez park, gdzie po II wojnie światowej odbywały się różne pikniki rodzinne, potańcówki. Było tutaj miejsce do zabawy w czasach komuny. Był tu również tor saneczkowy. Po dziś dzień ludzie z pokolenia 40 i 50 plus nie mówią, że idą na fort, a mówią, że idą na siedem skoczni. Otóż saneczkarstwo uprawiane przez nas na forcie było wyzwaniem ekstremalnym

- wspominał burmistrz.

Pomysł na zagospodarowanie fortu pojawił się podczas pierwszej kadencji (2010-2014). Burmistrz Piotr Świderski chciał wraz z ówczesnym przewodniczącym Wojciechem Prusikiem oraz innymi radnymi wprowadzić w życie hasło, że Różan kwitnie nad Narwią, czyli otworzyć się na rzekę, wykorzystać potencjał terenu i wartości historyczne.

Udało się przekonać współpracowników. Radni zaakceptowali związane z tym wydatki. W marcu 2012 roku gmina ogłosiła konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu fortu. Wisienką na torcie miało być odtworzenie starej brukowanej drogi do mostu, zwaną wyjomką oraz taras widokowy.

Po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszono przetarg na opracowanie projektu budowlano- wykonawczego. Zamówienie zostało złożone firmie z Ostrówca Świętokrzyskiego. W grudniu 2013 roku projekt był gotowy, a w lutym 2014 roku gmina uzyskała pozwolenie na budowę.

I wtedy przyszła jesień. Po wyborach ówczesna rada miejska wyrzuciła projekt z wieloletniej prognozy finansowej i budżetu. Straciliśmy szansę na wcześniejszą realizację inwestycji. A potem przyszła kolejna jesień 2018 roku i słońce na powrót zaświeciło nad fortem. Zaktualizowaliśmy czym prędzej projekt i wystąpiliśmy z wnioskiem do samorządu województwa mazowieckiego o wsparcie inwestycji. Dzięki przychylności marszałka i zaangażowaniu pań: Ewy Orzełowskiej i Elżbiety Lanc uzyskaliśmy dotację w wysokości 1 387 626 zł

- podał Piotr Świderski.

Cała inwestycja kosztowała 8 118 093 zł.

W całej tej planowanej inwestycji zabrakło kładki, która ma łączyć fort z miastem ulicą Sienkiewicza. Burmistrz zapowiedział, że będzie starał się o pozyskanie dotacji na ten cel.

Miejsce, w którym się znajdujemy jest wyjątkowe pod każdym względem, a jego ukształtowanie jest spektakularne. Prawobrzeżna nadnarwiańska skarpa pozwala na widoki zapierające dech w piersiach. Taki jest właśnie Różan: perełka na Mazowszu

- powiedział na koniec burmistrz Różana.

Na terenie fortu, oprócz ciągów spacerowych, znajduje się plac zabaw, siłownia, altana, taras widokowy, parkingi i brukowana droga.

Głos zabrały także panie marszałkinie, które pogratulowały inwestycji i zapowiedziały dalszą pomoc w realizacji planów. Burmistrzowi pogratulował także starosta makowski oraz ksiądz Antoni Bardłowski.

Następnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi, czego dokonali:

  • Ewa Janina Orzełowska
  • Elżbieta Lanc
  • burmistrz Piotr Świderski
  • Bronisław Krawczyk
  • Zbigniew Janyszko- przewodniczący rady gminy
  • ksiądz Antoni Bardłowski

Ksiądz zmówił krótką modlitwę i poświęcił miejsce.

Jarosław Zygmunt, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Różańskiej opowiedział historię tego miejsca, a także oprowadził po nowym forcie. Trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Zobaczcie galerię z tego wyjątkowego miejsca:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki