MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Osuchowej

Fot. M. Bubrzycki
Występujące na scenie dzieci ze szkoły z Jasienicy przekazały bochen dożynkowego chleba wójtowi W. Brzostkowi
Występujące na scenie dzieci ze szkoły z Jasienicy przekazały bochen dożynkowego chleba wójtowi W. Brzostkowi Fot. M. Bubrzycki
Występujące na scenie dzieci ze szkoły z Jasienicy przekazały bochen dożynkowego chleba wójtowi W. Brzostkowi
Występujące na scenie dzieci ze szkoły z Jasienicy przekazały bochen dożynkowego chleba wójtowi W. Brzostkowi


Fot. M. Bubrzycki

Występujące na scenie dzieci ze szkoły z Jasienicy przekazały bochen dożynkowego chleba wójtowi W. Brzostkowi

(fot. Fot. M. Bubrzycki )

Nowa Osuchowa. Trzeci raz już gmina Ostrów Mazowiecka świętowała dożynki.

Gmina Ostrów Mazowiecka jest duża i rozległa, nie ma też naturalnego centrum, bo Urząd Gminy znajduje się w mieście. Dlatego - w celu zintegrowania mieszkańców - od kilku lat odbywają się gminne dożynki. Za każdym razem w innej wsi. Po raz pierwszy dożynki - i to wojewódzkie - odbyły się w gminie Ostrów Mazowiecka w 2000 roku, w Jelonkach. Dwa lata temu zorganizowano w Jasienicy pierwsze dożynki gminne, przed rokiem w Komorowie, w tym roku wybrano Nową Osuchową. Tegoroczne święto trwało po raz pierwszy przez dwa dni i dlatego nazwano je także Dniami Gminy.

Nowa Osuchowa jest pięknie położona wśród lasów. Jest tu także sanktuarium maryjne, więc jest więc właściwie wszystko, by podziękować Bogu za tegoroczne plony, a potem przyjemnie spędzić czas.

Wesołe miasteczko i scena rozstawiły się w Osuchowej już w sobotę 15 września. Najważniejsze uroczystości odbyły się jednak w niedzielę 16 września. W samo południe w kościele rozpoczęła się msza św. dziękczynna. Pomysłowo udekorowano otoczenie kościoła: był płot z garnkami na sztachetach, były snopki zboża, stare narzędzia rolnicze, a nawet wóz drabiniasty. Przez środek świątyni, aż do drzwi, ustawiły się delegacje kilkunastu wsi z wieńcami dożynkowymi. Starostami tegorocznych dożynek byli: Teresa Kurowska - sołtys ze Starej Osuchowej i Kazimierz Andryszczyk - sołtys Nowej Osuchowej. Ks. dziekan Mirosław Mierzejewski z Ostrowi Mazowieckiej wygłosił piękne kazanie na temat sensu rolniczego trudu.

Na zakończenie mszy zabrał głos wójt Waldemar Brzostek. Zdał żniwny raport, podając średnie wielkości tegorocznych plonów zbóż i innych roślin. Z powodu aury zboża nie obrodziły, był to jednak dobry rok dla roślin okopowych.

Po mszy korowód z wieńcami przeszedł z kościoła na plac, na którym ustawiono scenę. Scena skupiała swoją uwagę aż do wieczora. Zaczęło się od występów szkolnych (zaprezentowały się wszystkie szkoły z gminy), potem były koncerty zespołów muzycznych i ludowych, a także kabaretu Pigwa. Imprezę zakończył pokaz ogni sztucznych.

W czasie dożynek odbywały się konkursy z chłopskiej zagrody. Drużyny z czterech sołectw (Nagoszewo, Nagoszewka, Biel, Nieskórz) rywalizowały z takich konkurencjach jak: slalom z pługiem, sadzenie kwiatów, zasianie dwóch poletek, zbieranie chwastów i młócenie cepem. Najlepszą okazała się drużyna z Nagoszewa, ale wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Wśród gości tegorocznych dożynek gminnych byli m.in. wiceminister transportu Bogusław Kowalski, radna woj. mazowieckiego Danuta Janusz i starosta Zbigniew Kamiński. n

MieczysŁaw Bubrzycki

Organizator: wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

Patronat nad dożynkami objęli: biskup łomżyński Stanisław Stefanek i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Międzygminny Związek "Ziemia Ostrowska" w Ostrowi Mazowieckiej, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Elkopol z Kalinowa, Canexpol z Komorowa, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Młynów Interchemall w Jelonkach, Towarzystwo Ubezpieczeniowe UNIQA z Ostrowi Mazowieckiej i firma Dormex z Ostrowi Mazowieckiej.

Pomoc organizacyjna: Kazimierz Andryszczyk - sołtys z Nowej Osuchowej, o. Piotr Kurcius - proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Osuchowej oraz OSP Nowa Osuchowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki