Darcie Pierza w Lelisie, czyli jak żyli dawni Kurpie. Przegląd widowisk. Wyniki

Anna Wołosz
Anna Wołosz

Wideo

Aż 18 grup, teatrów i zespołów zgłosiło się do udziału w regionalnym przeglądzie widowisk, przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza". Przegląd odbył się po raz 14. Gospodarzem było CKBiS w Lelisie.

Wykonawcy mają za zadanie w ciągu kilkunastu minut przedstawić scenę z życia dawnych mieszkańców Kurpi. Nazwa przeglądu wzięła się od zwyczaju wspólnego darcia pierza, wyskubanego z gęsi i kaczek. Był on pretekstem do spotkania towarzyskiego, czasami z muzyką i poczęstunkiem, jako podziękowaniem za pomoc sąsiadów. Na przeglądzie można obejrzeć sceny np. z odpustu, wyborów sołtysa, wizyty felczera u gospodarza z chorym zębem, zbieranie się na nabożeństwo majowe, rajby, czyli zaloty itp.

W kategorii dziecięcej do lat 16 wystąpiły grupy: "Nowe Latko" - grupa z SP w Dąbrówce, "Burśtynki" - SP w Klonie, gm. Rozogi, "Nowe Latko" - grupa z SP w Łęgu Starościńskiego, "Łysoziańskie Nuty" - SP Łysych, "Nowe Latko" - CK-BiS w Lelisie, Grupa kolędnicza "Bartuś" - SP w Czarni, gm. Czarnia, Grupa dialektowa kl. V-VI - SP w Chudku, Grupa Teatralna - SP w Obierwi.

Kategoria młodzież i dorośli: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy" - TK "Strzelec" z Czarni, Zespół Folklorystyczny "Pniaki i krzaki" - Łęg Przedmiejski, gm. Lelis.

Kategoria dorośli powyżej 35 lat: "Babskie Olekanie" - GOK w Rozogach, "Rudnickie lipy" - gm. Łyse, "Serasińskie baby" - gm. Łyse, "Dąbrozionki" - Dąbrówy, gm. Rozogi, "Wesołe seniorzy z Lelisia - CK-BiS w Lelisie, "Kurpiowszczyzna" Seniorzy - RCKK w Myszyńcu, "Klonowskie Kurpsianki" - Klon, gm. Rozogi, "Teatr ludowy" - CK-BiS w Lelisie, "Turoślanie" - GOK w Turośli, Zespół Regionalny" "Myszyniec - RCKK w Myszyńcu.

Wyniki
Komisja konkursowa w składzie:

- Maria Kulczyk - przewodnicząca
- Renata Krajewska - członek
- Zdzisław Frydrych - członek

W XIV regionalnym przeglądzie widowisk przedstawiających fragmenty z życia dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza" uczestniczyło 19 zespołów, tj. w kategorii: dzieci do lat 16 - 8, młodzież i dorośli - 2, dorośli powyżej 30 lat - 9.

Po obejrzeniu widowisk, Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

W kategorii dzieci do lat 16:

I miejsce - "Nowe Latko" - SP Łęg Starościński za widowisko "Spostrzeżenia i pomysły małech dzieci"

II miejsce - Grupa dialektowa kl. V-VI - SP Chudek za widowisko "Łodpust"

III miejsce - Grupa kolędnicza "Bartuś" - SP Czarnia za widowisko "Chodzenie z gwiazdą"

W kategorii młodzież i dorośli:

I miejsce - Zespół Folklorystyczny Pokoleniowy "Pniaki i krzaki" - Łęg Przedmiejski za widowisko "Swaku cy mozem zrobzieć łu was muzyke"

I miejsce - Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy" - TK "Strzelec" w Czarni za widowisko "Zapust"

W kategorii dorośli powyżej 30 lat:

I miejsce - "Turoślanie" - GOK w Turośli za widowisko "Sylwestrowe psoty i zabawy"

III miejsce - "Rudnickie Lipy" - gm. Łyse za widowisko "Babskie schadzki i wybory sołtysa"

III miejsce - Zespół Regionalny "Myszyniec" - RCKK w Myszyńcu za widowisko "Jak karano "stare panny", które do 30-lat nie zawarły małżeństwa"

Komisja stwierdza, że założenia konkursu zostały zrealizowane, docenia zaangażowanie i wkład zespołów w popularyzację i kultywowanie dziedzictwa kulturowego Kurpiów.

Uwagi do protokołu: staranniejsze dobieranie rekwizytów i strojów, przedstawienia muszą bardziej obrazować tradycję, powinno być mniej nowoczesnych wątków skoro to fragmenty z życia dawnych Kurpiów

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie