Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnia. Zjazd Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec" z koncertem zespołu Enej. 20.11.2021. Zdjęcia

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W sobotę 20 listopada 2021 w remizie OSP w Czarni odbył się 30. Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec”. Członkowie największej w gminie organizacji społeczno-kulturalnej podsumowali ostatnie dwa lata swojej działalności (w minionym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne zjazd się nie odbył), wybrali władze stowarzyszenia oraz uczcili trzy dekady swojego istnienia. Zjazd był także okazją do uroczystych obchodów 85. rocznicy powstania Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy”.

Otwarcia obrad zjazdu dokonał wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski. Powadzenie części oficjalnej przekazał prezesowi TK „Strzelec” Witoldowi Kuczyńskiemu. Prowadzący zarządził minutę ciszy za zmarłych członków Towarzystwa. Następnie wszyscy odśpiewali pieśń „Na Bandyśkiej roli”. Prezes Kuczyński przedstawił sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe z działalności stowarzyszenia za dwa ostatnie lata. Wszyscy uczestnicy zjazdu z zaciekawieniem obejrzeli prezentację multimedialną o działalności „Carniaków” i TK „Strzelec”. Kolejny punkt programu to przyjęcie nowych członków organizacji. Złożyli oni żartobliwą przysięgę przed prezesem TK „Strzelec”. W ceremonii udział wziął także poseł Arkadiusz Czartoryski.

Obecnie członkami stowarzyszenia jest ponad 100 osób fizycznych i jeden członek zbiorowy- KZF „Carniacy”. Szybko i sprawnie przebiegły wybory władz TK „Strzelec”. W składzie jego zarządu i komisji rewizyjnej nie zaszły żadne zmiany. Obowiązki prezesa na kolejną kadencję pełnił będzie Witold Kuczyński, a funkcję wiceprezesa Stanisław Szydlik. Przewodniczym komisji rewizyjnej na kolejne trzy lata będzie Krzysztof Kurzyński. Oficjalne obrady zamknęło przyjęcie uchwały zjazdowej.

Po zamknięciu obrad przyszedł czas na oficjalne wystąpienia zaproszonych gości. Poseł Arkadiusz Czartoryski odczytał list od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który Witoldowi Kuczyńskiemu i zespołowi „Carniacy” przyznał brązowe medale „Zasłużonemu dla Kultury Gloria Artis”. Radny wojewódzki Mirosław Augustyniak z kolei wręczył członkom zespołu „Carniacy” i TK „Strzelec” medale „Pro Masovia” przyznane przez marszałka Adama Struzika. Okolicznościowy list od wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła odczytał dyrektor delegatury MUW w Ostrołęce Marcin Grabowski. Specjalny list do delegatów zjazdu skierował także wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Odczytała go przedstawicielka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. O jubileuszach „Carniaków” i TK „Strzelec” pamiętał także wójt Marek Piórkowski. Członkom stowarzyszenia i zespołu wręczył oficjalne podziękowania i pamiątkowe płaskorzeźby.

Wystąpienia zaproszonych gości były ostatnim punktem oficjalnej części zjazdu. W części artystycznej przewidziano nie lada atrakcję. Na scenie w budynku remizy wystąpił zespół Enej. Zaproszenie olsztyńskiej formacji na zjazd TK „Strzelec” nie było przypadkowe. Od wielu lat zespół „Carniacy” i Kapela Brata Zenona nagrywają płyty w Enej Studio. W ubiegłym roku zespół wydał płytę „A z kiela wy”. Wśród ludowych artystów zaproszonych do udziału w tym projekcie była także męska grupa śpiewacza z Czarni. Enej zagrał swoje największe przeboje. Występ wywołał żywiołowe reakcje publiczności. Do uczestników zjazdy dołączyli młodzi ludzie z Czarni i okolicznych miejscowości. Na koniec koncertu na scenie obok muzyków z Eneja pojawili się członkowie męskiej grupy śpiewaczej z Czarni. Wspólnie wykonali dwa utwory. Nie zabrakło piosenki na bis. Po koncercie na sali pozostali tylko członkowie TK „Strzelec” i zaproszeni goście. Zabawa trwała w najlepsze. Były występy ludowych kapel, wspólne śpiewanie i tańce. Wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych.

Zobacz inne aktualności z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki