Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biorą kredyty, czekają na dotacje

Redakcja
Żeby prowadzić niezbędne inwestycje gminy muszą się nieźle nagimnastykować finansowo. Zaciągają kredyty w oczekiwaniu na obiecane dofinansowania

Zmiany w statucie gminy oraz pożyczki na budowę wodociągu, modernizację stacji uzdatniania wody i budowę sali gimnastycznej w Gąsewie uchwalili radni gminy Sypniewo na ostatniej sesji.

Statut nieco zmieniony

- Konieczność zmian w statucie wynika ze zmian w ustawie o samorządzie terytorialnym - objaśniał wójt Jarosław Napiórkowski. - Na przykład eliminuje ona możliwość zatrudniania w urzędach samorządowych pracowników mianowanych. Pozbawia także radę gminy uprawnień do powoływania sekretarza. Teraz ma zatrudniać go wójt na podstawie umowy o pracę.

Radni zmiany w statucie przyjęli jednogłośnie. Podobnie jak długoterminowy kredyt i pożyczkę z WFOŚ i GW naprowadzone w gminie ważne inwestycje: budowę sieci wodociągowej w Zamościu oraz modernizacje stacji uzdatniania wody w Sypniewie. Na zadania te gmina zaciąga 500 tys. złotych pożyczki, która będzie w 2013 roku zrefundowana z PROW.

Refundacja wodociągu

Wodociąg w Zamościu buduje za 586 tys. złotych brutto firma Hydrometr z Lipna. Stację uzdatniania wody ma zmodernizować do 10 grudnia 2012 roku firma Ekoidea z Radomia, która wygrała przetarg za 878 tys. złotych brutto. Obie inwestycje w 75 proc. mają być zrefundowane z funduszy PROW. Pozostałą część kosztów - około 200 tys. złotych - zostanie pokryta z kredytu długoterminowego, który będzie spłacany z dochodów gminnych pochodzących z podatku rolnego.

Hala tanim kosztem

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Gąsewie. Radni wprowadzili tę inwestycję do tegorocznego budżetu pod warunkiem minimalnych kosztów dla gminy, nie przekraczających 50 tys. złotych. Radna Hanna Głażewska na ostatniej sesji pytała, czy gmina ma gwarancje na dofinansowanie budowy sali. W odpowiedzi wójt Napiórkowski przypomniał dyskusję na temat wariantów budowy sali.

- Radni jeszcze w poprzedniej kadencji wreszcie ustalili, że będzie to sala o wymiarach 12 na 24 metry. Koszt jej budo wy ma wynieść 1 mln 380 tys. złotych. W styczniu bieżącego roku zarząd województwa uchwalił dofinansowanie w wysokości 65 proc. wartości inwestycji. Pięćset tysięcy dotacji mamy obiecane z ministerstwa sportu. Wkład gminy nie powinien więc przekroczyć pięćdziesięciu tysięcy złotych, wliczając w to ponad dwadzieścia tysięcy złotych włożonych w ubiegłym roku w dokumentację - podliczał wójt.

Warunkiem otrzymania dotacji jest ścisłe trzymanie się przez wykonawcę projektu i harmonogramu inwestycji. Budowa rozpoczęła się na początku wakacji, do końca tego roku ma być zamknięty stan surowy, w przyszłym roku będą prowadzone pozostałe prace. Inwestycja ma być rozliczona do końca kwartału 2014 roku. Zaciągnięty w tej chwili na jej prowadzenie kredyt w wysokości 250 tys. złotych będzie spłacany z podatku rolnego, a zrefundowany potem z obiecanych dotacji.

Droga we wrześniu
Spośród innych inwestycji w tej chwili prowadzonych w gminie, można wymienić budowę drogi w Rzechówku. Buduje ją firma usługowa Koptrans z Ciechanowa, która wygrała przetarg za 203 tys. złotych brutto. Gmina otrzymała 50 tys. dofinansowania z departamentu rolnictwa urzędu marszałkowskiego. Droga ma być oddana do użytku w połowie września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki