Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemniaczane święto

(am)
Konkurs jedzenia baby ziemniaczanej
Konkurs jedzenia baby ziemniaczanej Fot. A. Mierzwiński
Do Europy przypłynął z Ameryki Południowej jeszcze w XVI wieku, do Polski przybył wraz z Janem III Sobieskim z wyprawy wiedeńskiej.

Konkurs jedzenia baby ziemniaczanej
(fot. Fot. A. Mierzwiński)

Początkowo uprawiany jako roślina lecznicza i ozdobna, stopniowo stał się podstawowym składnikiem naszego jadłospisu. Dzisiaj ziemniak, bo o nim tu mowa, pełni nadal ważną rolę spożywczą, jest ponadto niezastąpionym surowcem w wielu gałęziach przetwórstwa. W gminie Boguty jest on także głównym bohaterem organizowanego tu od kilkunastu już lat festynu i widowiska folklorystycznego.
- Pod koniec lat 80. zaczęliśmy wprawdzie od dożynek - wspomina Roman Świerżewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach. - Obrzęd ten spodobał się tak bardzo, że po dwóch latach zabrano go do muzeum w Ciechanowcu. Wpadłem więc na pomysł robienia tzw. "tłoki" na kartofle. Potem zmieniono nazwę na "Święto ziemniaka", a następnie na "Wykopki pod wiatrakiem" i tak pozostało do dzisiaj. Tegoroczny festyn w XIX-wiecznej zagrodzie młynarza w Drewnowie, rozpoczęło widowisko folklorystyczne przypominające, jak niegdyś wyglądało kopanie kartofli motykami i na czym polegała "tłoka" czyli sąsiedzka pomoc w pracach polowych. Kopały członkinie zespołu Jarzębina z Białych Szczepanowic w tradycyjnych wiejskich strojach, na miedzy płonęło ognisko, w którym piekły się ziemniaki, w powietrzu zapachniało spalonymi łętami.
Po wykopkach zaczęła się część festynowa. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano liczne konkursy z nagrodami. Były więc rzuty (ziemniakami) do kosza, obieranie ich na czas, był także konkurs jedzenia baby kartoflanej. Z degustacji wyrobów ziemniaczanych chętnie skorzystali także pozostali uczestnicy festynu, a największym wzięciem cieszyła się pieczona kiszka ziemniaczana. Imprezę uatrakcyjniły występy orkiestry dętej OSP z Ostrowi, zespołu Bezwianka z Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi, chóru Żurawiacy z Bogut oraz zespołu Kłos z Ciechanowca.
Festyn, który stał się już wizytówką gminy i ściągnął pod zabytkowy wiatrak w Drewnowie gości z odległych nawet okolic (Siedlce, Ostrołęka, Łomża), zorganizowały wspólnie: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Ostrowi przy wsparciu Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Spółdzielni Mleczarskiej, banków oraz ostrowskiego Szpitala Powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki