MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolkowe. Projekt "Mały Kolberg". Warsztaty 1.02.2020 [ZDJĘCIA]

Kazimierz Żyra
Projekt "Mały Kolberg" w Wolkowych, 1.02.2020
Projekt "Mały Kolberg" w Wolkowych, 1.02.2020 Fot. Kazimierz Żyra
Wolkowe. Projekt „Mały Kolberg” realizowany jest przez Akademię Kolberga wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Powstał on z potrzeby umożliwienia małym dzieciom kontaktu z żywą tradycją w muzyce, śpiewie i tańcu. W tym celu w 7 regionach Polski, w tym także na Mazowszu, organizowane były specjalne warsztaty muzyczne dla animatorów w społecznościach lokalnych.

Animatorzy ci tworzyć będą lokalne projekty, w których dzieci poznawać będą tradycję i zwyczaje swojego otoczenia. Organizowane przez Forum Muzyki Tradycyjnej warsztaty prowadzili artyści znający lokalne tradycje i mający duże doświadczenie w pracy z dziećmi.

Jedną z takich instruktorek jest Patrycja Kuczyńska, etnograf i instruktor tańca, córka znanego regionalisty, artysty i społecznika Witolda Kuczyńskiego. W ubiegłym roku podczas Kurpiowskiego Taboru w Wolkowych nauczycielka szkoły podstawowej w tej miejscowości, Zofia Bałdyga, nawiązała kontakt z Patrycją Kuczyńską.

Wolkowe położone są w centrum regionu kurpiowskiego. Nie tylko ja zauważyłam, że młode pokolenie ma coraz mniejszą wiedzę o tradycji przodków

. Zamarzyła mi się organizacja warsztatów, które pozwoliłyby dzieciom na nowo odkryć piękno kurpiowskiej muzyki i tańca. Udało mi się przekonać Patrycję do przeprowadzenia w Wolkowych warsztatów muzycznych. Idealnym rozwiązaniem było wzięcie udziału w projekcie „Mały Kolberg”- mówi koordynatorka projektu.

Pierwsze z tych warsztatów odbyły się 12 listopada ubiegłego roku. Wzięło w nich udział około 20 uczestników. Byli to głównie nauczyciele przedszkolni i nauczania początkowego oraz bibliotekarze z gmin Myszyniec i Czarnia. W trakcie spotkania zaprezentowała się łomżyńska Kapela Miód na Serce.

Drugie warsztaty w Wolkowych zorganizowano w sobotę 1 lutego 2020. Ich głównym motywem był śpiew kurpiowski. Na warsztaty zaproszono śpiewaczkę Bronisławę Świder z Bandyś. Do Wolkowych przyjechała także Olga Stopińska, znana śpiewaczka, wokalistka i muzykoterapeutka, autorka projektu „Burońka”.

W spotkaniu w Wolkowych wzięli udział nie tylko lokalni nauczyciele, lecz także osoby z innych miejscowości, m.in. z okolic Warszawy, z Łomży, Białegostoku i studentka z Olsztyna. Wszyscy poznawali tajniki dawnego, surowego śpiewu kurpiowskiego. Swoją wiedzę wykorzystają niewątpliwie podczas zajęć z dziećmi. Zofia Bałdyga zapowiada, że podsumowanie całego przedsięwzięcia odbędzie się w kwietniu lub w maju w Wolkowych. Nie zabraknie występów artystycznych i kurpiowskiej potańcówki Już teraz gorąco zaprasza na nie wszystkich uczestników.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki