MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie świętuje 70-lecie. Zdjęcia

Hanna Chromińska
22. Samodzielny Oddział Topograficzno-Geodezyjny utworzony 15 listopada 1951 r. po dwóch latach przemianowano na 22. Samodzielny Oddział Geodezyjny i przeniesiono z Warszawy do Komorowa. Od 2004 roku jednostka w Komorowie funkcjonuje jako 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny.

Obchody 70-lecia istnienia 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego rozpoczęły się 12 listopada 2021 r.

W Dniu Otwartych Koszar cywile mogli poznać przeszłość, teraźniejszość i odrobinę przyszłości 22 WOK. Z zaproszenia do zwiedzania jednostki skorzystali przede wszystkim uczniowie szkół średnich. Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie ze Starego Lubiejewa oraz Zespołu Szkół im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki obejrzała eksponaty zgromadzone w Sali Tradycji, Aleję Królów i Hetmanów Polskich, Aleję Bohaterów Powstania Listopadowego, Mauzoleum Podchorążych i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obiekty bazy szkoleniowo-produkcyjnej. W hali drukarni goście obejrzeli na żywo poszczególne etapy drukowania map różnego typu.

- Pierwszy dzień obchodów święta 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego to dzień, w którym prezentujemy gościom nasz sposób łączenia tradycji z wizerunkiem nowoczesnej armii - podkreślił dowódca ośrodka płk mgr inż. Leszek Iwaniec.

- To święto to okazja do przypomnienia roli służb kartograficznych w odrodzonej Polsce i upamiętnienia kartografów wojskowych. Wyrazem szacunku dla tradycji kartografii wojskowej i jednostki w Komorowie jest przygotowana przez Wojskowe Centrum Geograficzne wystawa W hołdzie oficerom Wojskowego Instytutu Geograficznego poległym, lecz niezapomnianym - Geografom Katyńskim Gloria Victis oraz sympozjum Garnizon Ostrów Mazowiecka – historia, tradycja i teraźniejszość. Bardzo się cieszę, że w skład komitetu organizacyjnego pierwszego w 22 WOK sympozjum weszli - obok przedstawicieli 22 WOK - przedstawiciele władz samorządowych - starosta Zbigniew Chrupek, burmistrz Jerzy Bauer, wójt Waldemar Brzostek, oraz przedstawiciele działających na Ziemi Ostrowskiej placówek kulturalnych, fundacji i stowarzyszeń – podkreśla płk Iwaniec. - Od momentu utworzenia garnizon był nierozerwalnie związany z miastem. Chciałbym, żeby ten związek trwał nadal z pożytkiem dla wojska i dla miasta.

12 listopada wojsko świętowało razem z cywilami. 14 i 15 listopada odbyły się uroczystości o charakterze wojskowym – msza św. w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, uroczysta zbiórka podczas której odczytano rozkazy okolicznościowe, wręczono medale i akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Wkrótce z okazji kolejnych żołnierskich świąt zaprosimy grono przyjaciół jednostki - mam nadzieję, że coraz liczniejsze – na kolejne spotkania w Komorowie.

Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki