MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 193. rocznicy powstania listopadowego w Komorowie. Była też rekonstrukcja historyczna nocy listopadowej 3.12.2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Obchody 193. rocznicy powstania listopadowego i Dnia Podchorążego rozpoczęto od mszy świętej w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie. Po części oficjalnej przy pomniku ppor. Piotra Wysockiego odbyła się rekonstrukcja historyczna nocy listopadowej.

Obchody 193. rocznicy powstania listopadowego rozpoczęto od mszy świętej w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie. Następnie uczestnicy obchodów udali się przed pomnik podporucznika Piotra Wysockiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie rozpoczęło się powstanie listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europ odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku,

- mówił ppor. Jacek Stachacz, który przedstawił rys historyczny powstania listopadowego.

Przyczyną wybuchu powstania było m.in. łamanie przez cara Mikołaja I konstytucji, cenzura i represje wobec środowisk patriotycznych. W nocy z 29 na 30 listopada grupa podchorążych pod dowództwem Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder w celu aresztowania wielkiego księcia Konstantego. Niestety, car zbiegł. Rozpoczęła się wojna polsko–rosyjska.

Największe bitwy powstania listopadowego rozegrały się pod: Wawrem. Grochowem, Puławami, Dębem Wielkim, Iganiami i Ostrołęką. Powstanie upadło w październiku 1831 roku - 5 października został rozbity oddział ostatniego wodza naczelny powstania listopadowego gen. Macieja Rybińskiego. Rybiński zostaje internowany. 9 października upada twierdza Modlin, a 21 października twierdza Zamość.

Powstańcy zasiali ziarno

Wspominamy dzisiaj, myślami ogarniamy powstańców. Jesteśmy wdzięczni za to, że nie poddali się, że chwycili za broń. Za broń chwycili studenci, młodzież ze szkoły podchorążych, ze szkół cywilnych. To oni swoją wiarą, swoim optymizmem, zachęcili do szerszego udziału w powstaniu armii Królestwa Polskiego... Powstanie zakończyło się klęską militarną, ale czy Państwo Polskie działające w ramach Cesarstwa, miało jakiekolwiek szanse? (...) Powstańcy liczyli na pomoc zagranicy: Anglii, Francji. Niestety, takiego wsparcia powstańcy listopadowi nie uzyskali. Ale stali się jednocześnie zwycięzcami - zasiali ziarno niepodległościowe, które kwitło, rosło i 88 lat po wybuchu powstania listopadowego, w 1918 roku rozkwitło

- mówił wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

Następnie głos zabrała wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radni sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak oraz Krzysztof Winiarski i prezes ostrowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP Jerzy Trojanowski.

Jerzy Trojanowski odczytał uchwałę Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. Zgodnie z uchwałą "w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego" nadano:

  • Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP dowódcy 52. batalionu lekkiej piechoty WOT w Komorowie podpułkownikowi Waldemarowi Ignacemu Kowalskiemu
  • Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Karolinie Kolbuszewskiej
  • Ryngraf Związku Piłsudczyków RP wójtowi gminy Ostrów Mazowiecka Waldemarowi Brzostkowi.

Odznaczenia wręczył prezes ostrowskiego oddziału Związku Piłsudczyków - Jerzy Trojanowski, płk Sylwester Raniszewski - prezes Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Związku Piłsudczyków RP oraz Alina Rytelewska - członkini ostrowskiego oddziału Związku Piłsudczyków.

Ponadto wręczono również legitymacje związkowe nowym członkom Związku Piłsudczyków - Magdalenie Konieczko i Cezaremu Pałubińskiemu. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem ppor. Piotra Wysockiego, odbyła się rekonstrukcja historyczna.

Rekonstrukcję historyczną nocy z 29 na 30 listopada zaprezentowali: Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" z Piaseczna, Grupa konna "Kresy" z Białegostoku, Stowarzyszenie 1 Pułk Ułanów Krechowieckich z Kobyłki i Związek Piłsudczyków RP. W rekonstrukcji wzięli udział także uczniowie Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Ponadto, o 18.00 odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej w sali widowiskowej Klubu 22.Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki