MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkil z okazji 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W piątek 19.04.2024 odbywa się ogólnopolska akcja Żonkil w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To symbol pamięci heroicznej walki Żydów. Z tej okazji, pod hasłem "Łączy nas pamięć", w Makowie Mazowieckim rozdawane są żonkile. Ale to nie wszystko.

Włączcie się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypnijcie żonkil na znak, że łączy nas pamięć

- apeluje Anna Winiarek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Makowie Mazowiecki i Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka".

Przypomnijmy, że powstanie w getcie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Stały się one symbolem zbiorowej pamięci.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Zobaczcie niezwykły, krótkometrażowy, animowany film "Zdążyć przed Panem Bogiem":

Film Zdążyć przed Panem Bogiem

Pierwsza akcja żonkil w Makowie Mazowieckim odbyła się w 2018 roku.

W mieście tego dnia odbyły się seanse filmowe dla dzieci, warsztaty oraz rozdawano papierowe przypinki w kształcie żonkila.

Można także samemu zrobić papierowe żonkile. Poniżej szablon:

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Oraz instrukcja składania żonkila:

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki