MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Kotowski nie jest już dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 30.04.2024 minister kultury powołał nowego dyrektora

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał Janusza Józefa Kotowskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 30 kwietnia 2024 roku podsekretarz stanu w MKiDN Andrzej Wyrobiec wręczył powołanie Jackowi Karczewskiemu.

Janusz Kotowski był dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce od 2022 roku (wcześniej, przez rok, pełnił obowiązki dyrektora tej placówki). Formalnie ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Janusza Kotowskiego na dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce pod koniec grudnia 2021. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpoczęła się 1 stycznia 2022 r.

Co sprawiło, że po dwóch latach Janusz Kotowski został odwołany?

Powodem odwołania było niewywiązanie się z zapisów Umowy z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz programu jego działania - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na stanowisko p.o. dyrektora został powołany Jacek Karczewski. Powołanie wręczył 30.04.2024 podsekretarz stanu w MKiDN Andrzej Wyrobiec.

Jacek Karczewski urodził się w 1974 r. w Ostrołęce. Jest historykiem, regionalistą, działaczem społecznym, autorem publikacji, wystaw oraz projektów kulturalnych i edukacyjnych. Specjalizuje się w XX-wiecznej historii Ostrołęki i północnego Mazowsza. Kierował MŻW w latach 2013-2019 na etapie organizacji muzeum jako miejskiej, a następnie współprowadzonej przez MKiDN instytucji kultury. W latach 2017-2019 sprawował nadzór nad przebudową i rozbudową kompleksu dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce do celów muzealnych. W ostatnich latach pracował w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, m.in. jako kierownik Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej w Biurze Wojewody oraz Pełnomocnik Wojewody do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W latach 2013-2019 Jacek Karczewski był pełnomocnikiem prezydenta Ostrołęki ds. Muzeum Żołnierzy Wyklętych, a następnie w latach 2015–2019 - dyrektorem tej instytucji. Obowiązki dyrektora muzeum będzie pełnił do czasu powołania nowego dyrektora instytucji wyłonionego w trybie przepisów Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Do zadań p.o. dyrektora będzie należało poszerzenie działalności programowej Muzeum o projekty upowszechniające wielowymiarową, lokalną historię i dziedzictwo. Planowane jest również nawiązanie sieci współpracy z lokalnymi samorządami na rzecz rozwijania potencjału kulturotwórczego i turystycznego Ostrołęki i ziemi ostrołęckiej, z wykorzystaniem zasobów Muzeum.

Minister kultury dokonał również zmian w składzie Rady Muzeum przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych, wycofując swoją rekomendację dla jej czterech dotychczasowych członków: dr Izabeli Marii Boguckiej, Karola Madaja, dr. Karola Nawrockiego i dr. Jarosława Szarka. W ich miejsce zostali powołani: dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Jerzy Piotr Kochanowski, dr hab. Mariusz Bogdan Mazur oraz dr Adam Wacław Puławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki