MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 11 Listopada w Ostrowi Mazowieckiej. Narodowe Święto Niepodległości 2023

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy oddali hołd wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność, biorąc udział w obchodach, które zorganizowano na placu Wolności.

Uroczystości rozpoczęła msza święta za ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta, gminy i powiatu (organizatorem obchodów jest zarówno miasto, jak też gmina Ostrów Mazowiecka i Powiat Ostrowski) udali się na plac Wolności, aby wziąć udział w dalszej części uroczystości.

105. rocznica. Oddajemy hołd, utożsamiamy się z tamtą walką o niepodległość, ale też w jakimś wymiarze manifestujemy, że to nie tylko sprawa historii. Tak jak dziś zostało to przytoczone, sławetne słowa Piłsudskiego: ci, którzy nie szanują własnej przeszłości, lekceważą ją, nie zasługują na szacunek i właściwie - nawet nie mają prawa do przyszłości. To wielka przestroga

- mówił w swoim przemówieniu burmistrz.

Dalej Jerzy Bauer opowiedział o realizowanych w mieście inwestycjach - burmistrz mówi o nich zawsze przy okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada, ponieważ przypomina, że naszym obowiązkiem jest również odpowiedzialne "gospodarowanie" wolnością, którą mamy. Podziękował też wszystkim, którzy pracują: zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych.

Pracujemy na wspólne dobro. To wspólne dobro to nasze rodziny, my sami, miasto, powiat i w konsekwencji Rzeczpospolita, ale również Europa. Bo jeśli w Europie nie będzie pokoju, zapewne nie będzie go też u nas

- mówił.

Po wystąpieniu burmistrza miasta Jerzego Bauera oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci, a żołnierze Jednostki Wojskowej w Komorowie wykonali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed Dębem Wolności. Na koniec odbyła się krótka część artystyczna.

Co roku kwiaty przed Dębem Wolności składają delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych oraz instytucji i zakładów pracy.

W sobotę, 11 listopada w Ostrowi odbyły się jeszcze dwa wydarzenia upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości: rano MKS Ostrowianka zorganizowała Piłkarski Turniej Niepodległości na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a po południu Muzeum Dom Rodziny Pileckich przemarszem upamiętniło egzekucję ostrowskich Żydów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki