Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ułożyli wały przeciwpowodziowe z kilku tysięcy worków z piaskiem w gminie Małkinia Górna

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Sytuacja jest poważna. W wyniku zatorów lodowych, m.in. na wysokości miejscowości Kiełczew, dochodzi do spiętrzenia rzeki Bug. Woda w bardzo szybkim tempie przybiera. Zagrożone są domy. W niedzielę po południu strażacy rozpoczęli intensywne działania, aby zabezpieczyć posesje w gm. Małkinia Górna. Pracę zakończyli po godz. 1.00 w nocy.

Za strażakami bardzo pracowita noc: od godz. 15.00 do niemal 1.30 w nocy kilkudziesięciu strażaków zabezpieczało posesje na terenie gminy Małkinia. Poziom wody nadal się podnosi, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek tereny najbardziej zagrożone zostały obłożone kilkoma tysiącami worków z piaskiem.

Strażacy działali w trzech miejscowościach. W Klukowie-Morgach zabezpieczono 5 posesji, ułożono ok. 2 tysięcy worków z piaskiem wzdłuż drogi oddzielającej rzekę od zabudowań. Workami obłożono także budynki na terenie tych posesji. Prowadziliśmy również działania na terenie jednej posesji w Glinie oraz w Małkini Górnej na ul. Nurskiej. W Małkini strażacy musieli ułożyć z worków pomosty - dojścia do budynków na terenie trzech posesji

- informował w poniedziałek rano oficer prasowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej, Rafał Kamiński.

Do działań, które trwały w nocy z niedzieli na poniedziałek (ponad 10 godzin), zadysponowano 8 pojazdów i 37 strażaków - głównie z OSP Małkinia Górna i OSP Prostyń, ale również PSP Ostrów Mazowiecka i OSP Glina.

Na tę chwilę (29.01.2024) strażacy nie mieli sygnałów z gm. Brok dotyczących podtopień spowodowanych poziomem rzeki Bug.

Rzeka Bug między Brokiem a Małkinią intensywnie meadruje, co sprawia, że w wielu miejscach powstają zwężenia, zatory i spiętrzanie kry. Na efekty nie trzeba było długo czekać - poziom rzeki drastycznie rośnie. 28.01.2024 o godz. 17.30 wynosił on 458 cm, w nocy wzrósł do 474 cm, a 29.01.2024 o godz. 8.00 wynosi już 482 cm. To ponad 50 cm powyżej stanu alarmowego.

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

W wyniku zatoru lodowego na wysokości miejscowości Kiełczew, dochodzi do spiętrzenia rzeki Bug. Woda w bardzo szybkim tempie przybiera. Sytuacja staje się bardzo poważna - pisali w niedzielę rano strażacy z OSP Prostyń.

Ze względu na trudną sytuację na rzece Bug, strażacy układają wał z worków, aby chronić zagrożone budynki w miejscowości Klukowo-Morgi przed zalaniem budynków mieszkalnych. W chwili obecnej, na miejscu pracuje 6 zastępów straży pożarnej, w tym dwa zastępy z naszej jednostki. Na miejscu pracuje 40 strażaków.

- informowali w niedzielę wieczorem strażacy z OSP Prostyń.

Sytuacja pogorszyła się również w innych miejscowościach tj. Glina, Borowe i Klukowo-Morgi. Pełne ręce roboty mają strażacy z PSP w Ostrowi Mazowieckiej, OSP Małkinia Górna, OSP Prostyń, OSP Glina, ale także pracownicy ZGKiM w Małkini:

Pracownicy ZGKiM workują piasek. Za chwilę na bazę spółki wjedzie 4000 szt. worków. Pozom wody na te chwilę 458 cm. Cały czas rośnie - informowała poprzez media społecznościowe wójt gminy, Bożena Kordek. Informacja pojawiła się w niedzielę, po godz. 19.00.

Tu można na bieżąco śledzić stan wody:
Małkinia, poziom wody w Bugu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki