Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Powiatu w Ostrowi: Szpital ze stratą, ale w sieci

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Po trzymiesięcznej wakacyjnej przerwie zebrała się Rada Powiatu.

Radni powiatu rozpatrzyli między innymi informację o wykonaniu budżetu powiatu oraz planu finansowego szpitala za pierwsze półrocze.

Radna Danuta Janusz zaniepokoiła się niskim wykonaniem dochodów, ale zwłaszcza wydatków majątkowych, czyli pieniędzy przeznaczanych na inwestycje. Do końca czerwca wydano tylko 639 tys. zł.

- Tak jest co roku – wyjaśniała skarbnik Małgorzata Konrad. - Z reguły za wykonane inwestycje płaci się dopiero w drugim półroczu, a największe wydatki są pod koniec roku. Nie ma więc powodu do niepokoju.

Natomiast z informacji szpitala wynika, że strata pod koniec czerwca br. wyniosła ok. 900 tys. zł. Radna Danuta Janusz spytała, czy szpital jest dobrze przygotowany do wejścia do tzw. sieci, czyli nowego systemu finansowania szpitali (nie poprzez negocjowane z NFZ kontrakty, ale przez wypłacane regularnie ryczałty). Nastąpiło to w całym kraju 1 października.

- Jesteśmy do tego przygotowani – stwierdziła Bogusława Sołowińska, główna księgowa szpitala. - Inne finansowanie niż dotychczas rozpocznie się w IV kwartale i to jest jeszcze przed nami. Tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, jak to będzie wyglądać w praktyce.

O sytuację w szpitalu zapytał także Krzysztof Listwon, zastępca przewodniczącego rady i członek rady społecznej szpitala:

- W swoim czasie starosta i zarząd powiatu informowali, że w szpitalu zostanie przeprowadzony audyt i że po jego wykonaniu odbędzie się publiczna dyskusja na temat jego wyników. Szpital jest bardzo ważnym podmiotem w powiecie i nie można przechodzić obok niego obojętnie. Kiedy będzie pogłębiona informacja na ten temat?

- Sprawy szpitala nie są nam obojętne, bo zależy nam na zdrowiu mieszkańców powiatu – odpowiedział starosta Zbigniew Kamiński. - Lada dzień gotowy będzie program naprawczy dla szpitala i myślę, że na następnej sesji odbędzie się dyskusja na ten temat.

Okazuje się, że programy naprawcze muszą być przygotowane dla wszystkich szpitali, które weszły do tzw. sieci, a które mają choć minimalną stratę. Ostrowski szpital jest w tej grupie.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki