Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy na Ukrainie. Byli w Izjasławiu i Lwowie

Fot. J. Tryniszewski
Fot. J. Tryniszewski
Ponad czterdzieści osób spędziło początek maja za granicą

Delegacja samorządowców z powiatu ostrowskiego pojechała na Ukrainę. Inicjatorem wyjazdu był starosta Zbigniew Kamiński, który zaprosił także kolegów z gmin.

To pierwszy wyjazd tak licznej grupy od czasu podpisania przez powiat umowy partnerskiej z powiatem zasławskim i miastem Izjasław. W 43-osobowej grupie - oprócz licznej grupy samorządowców powiatu - było także m. in. trzech wójtów, dwóch zastępców wójtów, komendant powiatowy PSP, prezes Banku Spółdzielczego, a także dyrektorzy szkół i nauczyciele. Duchowe przewodnictwo nad uczestnikami wycieczki sprawował ks. dr Jerzy Kruszewski - proboszcz z Andrzejewa.

W pierwszym dniu pobytu samorządowcy zwiedzili Łuck, drugiego dnia byli w Kijowie, a w drodze powrotnej do Izjasławia zatrzymali na polskim cmentarzu wojennym w Kijowie - Bykowni. W zbiorowych mogiłach spoczywają tam szczątki blisko 3,5 tysiąca Polaków z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD w Kijowie. Uczestnicy wyjazdu złożyli wieniec pod pomnikiem - ołtarzem, a potem uczestniczyli we mszy św. polowej w intencji pomordowanych.

Po powrocie do Izjasławia samorządowcy spotkali się z władzami powiatu zasławskiego i miasta Izjasław, pod przewodnictwem burmistrza Walentyna Pańkowskiego. Jeden dzień poświęcono na zwiedzanie Izjasławia, m. in. ruin pałacu Sanguszków. Ostrowscy samorządowcy byli też w gimnazjum oraz w zakładzie przetwórstwa miodu. Po drodze do Lwowa zatrzymali się w "Wołyńskich Atenach" - czyli pełnym zabytków architektury Krzemieńcu. Tam zwiedzili m. in. dworek Słowackich i Muzeum Juliusza Słowackiego, otwarte w 2003 roku staraniem miejscowych Polaków.

W Lwowie samorządowcy byli na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywa wielu wybitnych i zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Częścią tej nekropolii jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdzie są mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918-1920. Ostrowianie złożyli wieńce pod Pomnikiem Chwały i uczestniczyliśmy we mszy św. odprawionej w intencji poległych w kaplicy Obrońców Lwowa. Na koniec pobytu w Lwowie zwiedzono Starówkę, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki