Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Bema odwiedziła Polaków na Łotwie

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce
Delegacja z I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce udała się z wizytą do Dyneburga na Łotwie. Celem wyjazdu było zawiezienie mieszkającym tam Polakom paczek świątecznych zakupionych z zebranych przez uczniów I LO pieniędzy oraz odwiedzenie miejsc związanych z polskością na tym terenie.

Szkołę reprezentowało dwóch nauczycieli Wojciech Wilczek i Rafał Bacławski oraz czworo uczniów Adam Jaksina, Aleksander Chrzczonowski, Gabriela Gryko i Wojciech Łępicki. Wyjazd odbył się 14-17.12.2023.

Wizyta odbyła się w ramach cyklicznej akcji ,,Paczka na Kresy” organizowanej przez Polska Fundację Narodową i Fundację ,,Kresy w potrzebie”. Ostrołęckie liceum uczestniczyło w niej po raz czwarty.

Głównym celem wyjazdu było wręczenie paczek świątecznych mieszkającym tam Polakom. Był to najważniejszy i najbardziej wzruszający moment pobytu. Bezpośredni kontakt z miejscowymi Polakami w zaawansowanym wieku, często żyjącymi samotnie, stanowił duże przeżycie. Radość i ciepło, z jaką spotkała się polska delegacja ze strony gospodarzy, były niezapomniane.
Warto wspomnieć, że większość z odwiedzonych osób, dalej posługiwała się językiem polskim. Najbardziej wzruszające było stwierdzenie jednej starszej pani, wypowiedziane ze łzami w oczach, ”że w Polsce mieszkała przez całe swoje życie tylko dwa lata (1938-1939)”. Dalsze wydarzenia dziejowe nie pozwoliły jej już nigdy wrócić do ojczyzny.

Wiele spośród tych osób ma jednak rodziny w Polsce, z którymi utrzymuje kontakt. Większość z nich przynajmniej raz w życiu odwiedziła Polskę. Co ciekawe ich wnuki też wiedzą nieco o Polsce, a niektórzy planują studiować w naszym kraju.

W akcję włączył się polski ksiądz - proboszcz miejscowej parafii. Bez jego pomocy, dystrybucja paczek świątecznych byłaby o wiele trudniejsza.
Kolejnym celem wyjazdu było zwiedzanie Dyneburga oraz okolicznych miejscowości związanych z polskością. Warto wspomnieć o małym kościółku położonym 20 kilometrów od Dyneburga, gdzie został ochrzczony Władysław Raginis, legendarny bohater wojny obronnej 1939, dowódca obrony Wizny.

Następne z odwiedzonych miejsc pamięci to Ławkiesy. Znajduje się tu cmentarz z grobami polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1919 roku. Odmówiono tu krótka modlitwę, złożono wieniec i zapalono znicze.

Wyjazd na Łotwę nie mógł się odbyć bez wizyty w Liksinie- majątku, gdzie wychowała się Emilia Plater, Bohaterka powstania listopadowego 1830/31, rozsławiona przez Adama Mickiewicza w wierszu ,,Śmierć pułkownika”.

W drodze powrotnej złożono krótką wizytę w Wilnie. Tam, w kaplicy powstańców 1863 roku - na zabytkowym cmentarzu Rossie, złożono wieniec. Na cmentarzu pochowana jest również matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Odmówiono modlitwę, złożono wieniec i zapalono znicze na grobach żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami o Wilno w 1919 roku.

W tym historycznym miejscu odbyło się krótkie spotkanie z żołnierzami NATO (głównie z USA) którzy specjalnie w tym celu przyjechali do Wilna.

Dla nauczycieli i uczniów z I LO w Ostrołęce udział w wyjeździe na Łotwę był wspaniała lekcją historii i patriotyzmu.

Autor: Wojciech Wilczek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki