MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2024. Muzeum Żołnierzy Wyklętych przygotowało na 18.05.2024 wiele wydarzeń. Zobaczcie program

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Archiwum TO
W sobotę 18 maja 2024 r. odbędzie się w całej Polsce Noc Muzeów. Także Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przygotowało z tej okazji wiele wydarzeń. Zapowiada się ciekawie. Oto program wydarzenia.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w godz. 18.00–00.00, jak co roku bezpłatnie będzie można zwiedzić wystawę stałą poświęconą podziemiu antykomunistycznemu (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 23.00).

Będzie także możliwość obejrzenia nowej wystawy czasowej „Polskie Państwo Podziemne” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Noc Muzeów to jednak nie tylko ekspozycje, to również towarzyszące im wydarzenia:

  • rekonstrukcja szpitala polowego i poczta polowa,
  • kuchnia powstańcza,
  • koncert,
  • panel dyskusyjny o wojnie na Ukrainie,
  • zawody strzeleckie
  • gra terenowa,
  • pokazy filmów animowanych i replik broni z II wojny światowej

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Aby wziąć udział w panelu dyskusyjnym, należy wcześniej pobrać lub zarezerwować darmowy bilet. W przypadku gry terenowej oraz zawodów należy uprzednio zgłosić swój udział. Szczegóły na stronie Muzeum.

Program Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce:

1. Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej „Polskie Państwo Podziemne”, 18.00–00.00 (ostatnie wejście o 23.00)
2. Panel dyskusyjny „Konflikt rosyjsko-ukraiński. Kto wygrywa wojnę?”, 17.00–19.30, bezpłatne bilety można otrzymać w kasie Muzeum lub po rezerwacji (510 139 061). O wojnie na Ukrainie i sytuacji na froncie, a także zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski opowiedzą nam Mateusz Lachowski, Marek Budzisz oraz Igor Janke.
[/lista]

Mateusz Lachowski – fotoreporter, reżyser, dziennikarz, reporter programu „19.30” w TVP, a także prowadzący kanał na YouTube pt. „Korespondent PL”. Zajął III miejsce w konkursie na Dziennikarza Roku Grand Press 2022. Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę pracuje jako korespondent wojenny.

Marek Budzisz – publicysta, historyk i działacz opozycji antykomunistycznej, ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności, a także współpracownik Strategy&Future. Jest również autorem książek „Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna, „Samotność strategiczna Polski”, a ostatnio – „Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją”.

Igor Janke – dziennikarz, publicysta, naczelny Polskiej Agencji Prasowej w latach 1998 – 2003, założyciel pierwszej polskiej platformy blogów społeczno-politycznych Salon24.pl, twórca Szkoły Przywództwa, prezes Instytutu Wolności. Obecnie prowadzi autorski podcast na YouTube „Układ otwarty”. Autor książek takich jak „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie” czy „Twierdza. Solidarność. Walcząca. Podziemna armia”.

3. Gra terenowa „Powstańczym szlakiem”, 18.15 – 20.00

Zasady gry są bardzo proste: wystarczy prawidłowo wypełnić kartę zadań i uzupełnić końcowe hasło. Zagadek na trasie liczącej ok. 5 km (osiedle Traugutta, cmentarz parafialny, tereny nad Narwią) będzie kilkanaście. Czekać będą na was pytania m.in. z historii, chemii, matematyki, języka polskiego czy też geografii.

Zmagania rozpoczną się o godz. 18.15, a najpóźniej na metę trzeba będzie dotrzeć o godz. 19.45. Podczas zabawy będzie potrzebny wam telefon bądź tablet, bowiem mapa z zagadkami zostanie udostępniona na stronie Muzeum w momencie startu zmagań. Udział w grze jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej na nią zarejestrować.

4. Drużynowe Zawody Strzeleckie, 18.00–22.00

W zawodach mogą wziąć udział drużyny trzyosobowe (nie ma ograniczeń wiekowych dla członków ekip). Sprawdzą się one w scenariuszu dynamicznym w muzealnej strzelnicy cyfrowej, a do celów mierzyć będą z repliki pistoletu Glock.

Turniej rozpocznie się o godz. 18.00, a zakończy o 22.00. Zawody są bezpłatne, a zgłosić się do nich można osobiście (ul. Traugutta 19, 07-410 Ostrołęka, budynek C) lub telefonicznie (510 139 061).

5. Rekonstrukcja szpitala polowego (z pierwszej połowy XX wieku) - oryginalne wyposażenie medyczne czy pojazd sanitarny służący do przewozu rannych.
6. Kuchnia powstańcza z degustacją
7. Powstańcza poczta polowa z okresu Powstania Warszawskiego, 18.00–22.00
8. Koncert zespołu Pseudonim - 18.30, 20.00, 21.30

Zespół Pseudonim z Przasnysza tworzy autorskie kompozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, poruszając się w stylistyce rocka, jazzu oraz bluesa. W Noc Muzeów zaprezentuje się publiczności z repertuarem zawierającym piosenki powstańcze i warszawskie.

9. Filmy animowane z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 -1946”, 18.00–22.00

Dzieci poznają historię II wojny światowej razem z Antkiem Srebrnym, bohaterem popularnych komiksów Instytutu Pamięci Narodowej.

Można będzie obejrzeć filmy: „Obronę Grodna 1939 r.”, „Bitwę pod Monte Cassino 1944 r.”, „Operację «Market Garden» 1944 r.” oraz „Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.”.

10. Wystawa replik broni, 18.00 – 22.00

Stowarzyszenie Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya – Pamięć i Tożsamość” pokaże repliki broni z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, opowiadając o arsenale, którymi dysponowała armia Polska w przededniu wojny obronnej, a także powstańcy.

Noc Muzeów 2024 - dodatkowe atrakcje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Program Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce został wzbogacony o koncert warszawskiej Kapeli Sztajer, a także tańce starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej. Wstęp wolny.

Tańce Starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka” (po panelu o wojnie na Ukrainie, ok. godz. 20.00)

Tańce Starej Warszawy „Warszawskie podwórze” wykona Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka”. Zespół działa od 2003 r. w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Wielokrotnie brał udział w wydarzeniach organizowanych w regionie, brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą. Był także wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Ostrowskiego Festiwalu Tańca – „Wirujący Krąg”.

Koncert warszawskiej Kapeli Sztajer: godz. 17.00, 19.00, 20.30

Warszawska Kapela Sztajer od 10 lat, czyli od wczesnych nastoletnich czasów, zajmuje się muzyką Syreniego Grodu, ogólnie pojętym folklorem miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki