MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Rzeczpospolita": Chcą budować gazociąg do Ostrołęki. Dla potrzeb elektrowni gazowej

Redakcja
Rzeczpospolita
Rzeczpospolita
Jak informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita", rozpoczęły się przygotowania do budowy połączenia gazowego Ostrołęki z gazociągiem jamalskim.

Gaz dla potrzeb, wciąż jedynie potencjalnej elektrowni w Ostrołęce, miałby pochodzić z gazociągu prowadzącego do naszego miasta z gazociągu jamalskiego. Włączenie planowane jest w okolicach Zambrowa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce istotnie zwiększyć sprzedaż gazu w północno-wschodniej Polsce. To obszar, na którym dostawy surowca są mocno ograniczone ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury gazociągowej. W związku z tym zamierza współpracować m.in. z gdańską grupą energetyczną Energa przy projekcie nowej siłowni.
- Aby mogła ruszyć budowa elektrowni na gaz w Ostrołęce, niezbędne jest zapewnienie jej dostaw surowca o wolumenie wynoszącym co najmniej 0,5 mld m sześc. rocznie. Dlatego Mazowiecka Spółka Gazownictwa wystąpiła do EuRoPol Gazu z wnioskiem o możliwość stworzenia nowego punktu poboru gazu na gazociągu jamalskim w okolicy Zambrowa - mówi Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG. MSG to podmiot ze 100-proc. udziałem PGNiG, zarządzający gazociągami dystrybucyjnymi głównie na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego. Po uzyskaniu warunków przyłączeniowych MSG przystąpi do projektowania gazociągów, w tym połączenia do Ostrołęki. W sprzyjających warunkach mogłoby ono powstać w ciągu trzech lat - twierdzi Dudziński.
- czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Ta, wydawałoby się, bardzo dobra dla miasta i regionu informacja jest jednak bardzo wstępną zapowiedzią. Jak czytamy bowiem dalej:

- Na razie nie rozmawialiśmy z gdańską Energą na temat współpracy przy budowie bloku gazowego w Ostrołęce. Gdy zostaną stworzone warunki techniczne jesteśmy gotowi rozmawiać o dostawach gazu do tego obiektu - mówi wiceprezes PGNiG.

Przypomnijmy, że plany budowy przez Energę elektrowni gazowej (o mocy ok. 450 MW) zdradził podczas sejmowej debaty na temat zatrzymania budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski. Według jego słów Energa zamierza wybudować taką elektrownię zamiast bloku węglowego o mocy 1000 MW, którego budowa została wstrzymana w połowie września.

Cały tekst "Rzeczpospolitej" można przeczytać TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki