MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen dzięki ekspansji coraz wyżej w rankingu światowych gigantów. Teraz czas na rynek austriacki

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polski koncern obejmie w Austrii 14 proc. rynku hurtowego paliw
Polski koncern obejmie w Austrii 14 proc. rynku hurtowego paliw Adam Jankowski/Polska Press Group
Orlen rośnie w siłę, co widać także dzięki globalnym rankingom. Za sprawą polityki fuzji i przejęć portfel polskiego koncernu multienergetycznego jest już tak gruby, że właśnie pozwolił Orlenowi zająć 37. miejsce w prestiżowym zestawieniu S&P Global Commodities. Ale to nie wszystko. We wtorek na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o mocnym wejściu koncernu na rynek austriacki.

Spis treści

– Wchodzimy na rynek austriacki. Przejmiemy tam m.in. 14 proc. rynku hurtowego – powiedział podczas swego wystąpienia prezes Orlenu Daniel Obajtek. Polska spółka kupi sieć 266 stacji paliw działających na terenie Austrii pod marką Turmöl. Orlen podpisał właśnie umowę z Doppler Beteiligungs GmbH na zakup 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie GmbH, która jest operatorem austriackiej sieci stacji paliw działających pod marką Turmöl. Prezes Daniel Obajtek podkreślił, podczas konferencji jak ważny dla strategii koncernu jest detal. – Prognozujemy wzrost naszych stacji do 3500 – oświadczył Obajtek. Dodał, że firma zamierza też inwestować w paliwa syntetyczne, wodór oraz energię odnawialną.

Jak dużą transakcję przeprowadził Orlen?

„Dzięki transakcji ORLEN rozpocznie swoją działalność na nowym rynku handlu detalicznego, co jest zgodne z planami rozwoju sieci detalicznej zapowiadanymi w strategii Spółki do 2030 roku. Warunki Umowy (w tym zasady płatności oraz rozliczenia ceny) nie różnią się od warunków stosowanych powszechnie w tego typu umowach” – brzmi oświadczenie Orlenu.
Orlen podkreślił też w swym komunikacie, że zamknięcie transakcji planowane jest po otrzymaniu między innymi zgód urzędów antymonopolowych. Firma spodziewa się je otrzymać na przełomie 2023 i 2024 r.

Spółka nie podała kwoty transakcji. Na pewno jednak zakup 266 austriackich stacji powiększy znacznie już i tak okazały zbiór aktywów Orlenu, dzięki któremu polski koncern niedawno cieszyć się z awansu w rankingu spółek energetycznych S&P aż o 23 pozycje.

Fuzje i przejęcia budują obecną pozycję Orlenu

Na zaskakująco wysokie miejsce, które w najnowszym rankingu S&P zajął Orlen zareagował prezes koncernu Daniel Obajtek, który dał wyraz swej radości na Twitterze.
– Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii fuzji i przejęć Orlen umacnia się w gronie największych firm energetycznych na świecie – skomentował Daniel Obajtek, prezes energetycznego giganta.
Rzeczywiście jest się z czego cieszyć: w 2022 r. Orlen na 250 największych spółek energetycznych zajął 37. miejsce.

OZE ważnym elementem inwestycji Orlenu

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach firma przejmowała takie spółki jak Lotos, PGNiG, Energa czy Ruch. To jednak tylko początek – jak sugerują władze spółki. Prezes Obajtek zapowiada kolejne akwizycje. A podczas otwarcia elektrowni fotowoltaicznej w Wielbarku prezes Danel Obajtek przedstawił plan inwestycji w OZE oraz w paliwa syntetyczne, które zmieniają Orlen w koncern o charakterze multienergetycznym.

Koncern inwestuje w aktywa kolejowe

Wygląda też na to, że Orlen będzie inwestował też w transport i w infrastrukturę. – Połączone aktywa kolejowe to szansa na rozwój usług transportowych w ramach Grupy Orlen i dla zewnętrznych kontraktorów – informuje na Twiterze prezes Daniel Obajtek. Jak wyjaśnia: integracja spółek przynosi wymierne oszczędności, dzięki którym możemy inwestować w modernizację taboru i optymalizację pracy naszych załóg – podsumowuje.
Jak informują władze spółki: aktywa kolejowe Grupy Orlen umacniają się na drugiej pozycji wśród przewoźników towarowych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen dzięki ekspansji coraz wyżej w rankingu światowych gigantów. Teraz czas na rynek austriacki - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki