MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stabilność energetyczna jest możliwa tylko dzięki atomowi

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Spółka Orlen Synthos Green Energy jeszcze w tej dekadzie uruchomi pierwszy projekt SMR, czyli mały reaktor jądrowy BWRX-300
Spółka Orlen Synthos Green Energy jeszcze w tej dekadzie uruchomi pierwszy projekt SMR, czyli mały reaktor jądrowy BWRX-300 materiały prasowe Hitachi
Dzisiejsza sytuacja energetyczna w Europie i na świecie jasno pokazuje, że potrzebujemy stabilnego źródła energii. I to niestety nie może być OZE, ale musi być to atom. Dlaczego? Energia z atomu to jedyne stabilne źródło energii, na które nie mają wpływu zmiany pogodowe, które demontują produkcję energii np. ze słońca czy wiatru.

Spis treści

Energia jądrowa to nasze bezpieczeństwo

O energetyce jądrowej w Polsce mowa już była 14 lat temu, ale dopiero za obecnego rządu atom nabrał kształtów i konkretnego działania. Warto przypomnieć, że Spółka Orlen Synthos Green Energy jeszcze w tej dekadzie uruchomi pierwszy projekt SMR, czyli mały reaktor jądrowy BWRX-300. Takich reaktorów ma być w Polsce kilkanaście. Do 2033 roku ma powstać pierwsza, wielka elektrownia jądrowa w okolicach Kopalina. To projekt rządowy we współpracy z amerykańskim Westinghouse Electric Company. Z kolei spółka PGE Polska Grupa Energetyczna i prywatny ZE PAK wraz z koreańskim KHNP zbudują kolejną dużą elektrownię jądrową w Pątnowie w 2035 roku. Te trzy przykłady świadczą o tym, że Polska weszła na drogę atomu, z której już nie zejdzie. I dobrze. Gdyż energia z atomu to jedyne źródło energii, czystej dla środowiska i bezpiecznej, która może zastąpić nasz węgiel i gaz. Odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki, onshore'u czy offshore'u mogą jedynie służyć jako uzupełnienie naszego systemu energetycznego, nigdy jednak nie będą stanowić stabilnego źródła energii. Przemysł potrzebuje stabilnego źródła energii, a instalacje OZE nie są w stanie tego mu zapewnić na wystarczająco dużą skalę. Co ciekawe, elektrownie jądrowe są w stanie pracować niezależnie od warunków pogodowych przez ponad 300 dni w roku, dostarczając gigawaty zero-emisyjnej energii elektrycznej i ciepła.

W najnowszej analizie Baker McKenzle pt. „Jak zaszczepić atom w Polsce” możemy przeczytać, że „atom w długim terminie ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z jednej strony wymaga to zapewnienia niezakłóconej podaży energii elektrycznej (poprzez dywersyfikację źródeł jej produkcji oraz zmniejszenie zależności polskiej energetyki od jej importu), a z drugiej – zróżnicowania kierunków dostaw niezbędnych surowców. To ostatnie jest kluczowe także z punktu widzenia niepewnej sytuacji geopolitycznej i konieczności zmniejszania zależności polskiej gospodarki od dostaw węgla, gazu i ropy z Rosji. Tymczasem surowiec do produkcji paliwa jądrowego jest w przeważającej mierze pozyskiwany z krajów o stabilnej sytuacji politycznej. Jednocześnie ilość tego surowca potrzebna do bieżącego działania elektrowni jądrowej jest niewielka, co ułatwia jego magazynowanie nawet przez wiele lat”.

Atom w Europie

Dziś w Europie wielkoskalowe elektrownie jądrowe działają obecnie w 13 krajach Unii Europejskiej i mają łącznie 100,6 GW mocy; w 2021 r. odpowiadały za 25,2 proc. produkcji energii elektrycznej, wobec 29 proc. w 2011 r. W 2021 r. reaktory wytworzyły 698,9 TWh energii elektrycznej, o 7 proc. więcej niż w 2020 r. Oczywiście ten rok będzie gorszy jeśli chodzi o wytwarzanie energii z atomu, gdyż Niemcy postanowiły zamknąć swoje elektrownie jądrowe, co będzie miało opłakane konsekwencje dla tego kraju. Już pierwsze godziny po zamknięciu elektrowni spowodowały duży ubytek energii dostarczanej do mieszkańców Niemiec, co powodowało, że musiały one ratować się energią wytwarzaną z… francuskich elektrowni jądrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej bezpiecznym i pewnym źródłem czystej energii zostaje wciąż atom.

Fakty nie pozostawiają złudzeń. Według danych World Nuclear Association udział energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej wyniósł: we Francji 69 proc., Słowacji 53 proc., Belgii 51 proc., na Węgrzech 46 proc., w Słowenii 37 proc., Czechach 36 proc., Finlandii i Bułgarii 35 proc., w Szwecji 31 proc. Widać, że w tych krajach elektrownie jądrowe zapewniają stabilność energetyczną, co przekłada się również na bezpieczeństwo państwa.

Elektrownie jądrowe są najbezpieczniejszymi elektrowniami

Elektrownie jądrowe należą do najbezpieczniejszych źródeł wytwarzających energię elektryczną. W tym zakresie każdy reaktor musi spełniać wyśrubowane standardy w zakresie:

  • odporności przed czynnikami zewnętrznymi
  • kontroli reakcji rozszczepienia
  • zapewnienia odpowiedniego poziomu chłodzenia rdzenia
  • separacji substancji promieniotwórczych od otoczenia

Jak czytamy w analizie Baker McKenzle: „bezpieczeństwo elektrowni jądrowych wynika też z tego, że wykorzystują siły natury. W jednostkach III i wyższej generacji stosowane są tzw. pasywne układy bezpieczeństwa, czyli takie, które nie potrzebują energii z zewnętrz. Przykładem jest wykorzystanie wody jako moderatora i chłodziwa – zmiana cieczy w parę pod wpływem wzrostu temperatury wewnątrz reaktora powoduje samoczynne wygaszenie reakcji łańcuchowej (z powodu braku możliwości jej przeprowadzenia). Kluczowe jest także zjawisko tzw. konwekcji, w którym woda – dzięki różnicy temperatur – krąży w układzie chłodzenia reaktora nawet po jego wyłączeniu. Hermetyczność obudowy jednostki sprawia zaś, że po odparowaniu ciecz jest dostarczana do specjalnych zbiorników, skąd po skropleniu jest używana ponownie. Dzięki temu wciąż odbiera ciepło z jednostki i zapobiega jej przegrzaniu. Systemy stosowane we współcześnie projektowanych reaktorach pozwalają na ich autonomiczną pracę w tym trybie nawet przez kilka dni. Natomiast siła grawitacji ma zastosowanie w przypadkach awaryjnego wyłączenia reaktora za pomocą prętów bezpieczeństwa. W reaktorach ciśnieniowych pręty wypełnione substancją przerywającą reakcję łańcuchową są zawieszone nad komorą reaktora za pomocą magnesów. Ewentualna awaria zasilania sprawia, że przestają one działać, co powoduje opuszczenie prętów i automatyczne wyłączenie reaktora19. Obecnie stosowane zabezpieczenia fizycznie uniemożliwiają doprowadzenie do katastrofy podobnej do tej z 1986 r. w Czarnobylu czy z 2011 r. w Fukushimie”.

SMR-y ratunkiem dla polskiej produkcji

Okazuje się, że jeden z najważniejszych projektów Orlenu, czyli małych reaktorów atomowych (SMR) - według międzynarodowej firmy doradczej Kearney – to najbardziej zaawansowany projekt na świecie.

Modułowe reaktory jądrowe SMR spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Grupa ORLEN planuje wdrożenie technologii BWRX-300 opracowanej przez GE Hitachi. Technologia ta znajduje się w kręgu zainteresowań blisko 30 krajów w tym USA, Kanady, Czech, Szwecji, Estonii i Polski. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w Kanadzie, gdzie pierwszy reaktor BWRX-300 zostanie uruchomiony w 2028 roku, w elektrowni jądrowej Darlington, położonej ok. 50 km od centrum Toronto. Modułowe reaktory jądrowe spełniają tak samo restrykcyjne wymagania, jak te stosowane dla dużych elektrowni jądrowych. W Polsce pierwszy reaktor powstanie rok później, czyli w 2029 roku. Orlen Synthos Green Energy wytypowała już siedem optymalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych. Staną one m.in. w Ostrołęce, Włocławku, Stawowie Monowskim, Dąbrowie Górniczej, Nowej Hucie w Krakowie, SSE Tarnobrzegu, Stalowej Woli czy w samej Warszawie. Do końca tego roku Spółka chce pokazać 20 innych miejsc. Firma Synthos Green Energy przeznaczy na projekt około 400 mln dol.

Dziś widzimy, że projekty na czystą, bezpieczną energię elektryczną są już na drodze realizacji. Prym wiedzie multienergetyczny gigant Orlen, który jeszcze w tej dekadzie dostarczy pierwszy prąd z energii jądrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stabilność energetyczna jest możliwa tylko dzięki atomowi - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki