Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce. Jak przebiegają prace? Raport z placu budowy

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Energa
W Ostrołęce cały czas trwają prace przy budowie elektrowni gazowej. Jak wiadomo stanie ona w miejscu, gdzie wcześniej rozpoczęto budowę – zarzuconą – elektrowni węglowej. Czyli na krańcu miasta, za cmentarzem komunalnym i „osiedlem PGO”. Jak przebiegają prace?

Grupa Energa informuje o pracach nad budową przyłączy gazowych do nowej elektrowni w Ostrołęce:

- W czerwcu trwają intensywne prace związane z budową przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce. Zakończono prace związane z przygotowaniem terenu przeznaczonego do ułożenia rur, wykonano również cztery tzw. przekroczenia bezwykopowe rurociągu, aby nie zakłócać ruchu drogowego oraz nie naruszać warstwy konstrukcyjnej dróg – informuje Energa.

A komunikacie prasowym czytamy także:

Prace przy budowie przyłącza gazowego rozpoczęły się pod koniec marca br. i sukcesywnie osiągają kolejne etapy. Pod koniec maja na całej długości inwestycji zakończono odhumusowanie, czyli zdjęcie żyznej warstwy gruntu na terenie, na którym zostanie wykonany wykop pod ułożenie rurociągu. Zdjęty humus ułożono w pryzmach. Sposób składowania ma na celu uniemożliwić przemieszanie warstwy organicznej z gruntem wykopu. Wykonawca prowadzi jednocześnie inne prace. Zaawansowanie dostaw rur na miejsce ich montażu wynosi 85%, zaawansowanie spawania liniowego jest na poziomie 28%, natomiast zaawansowanie izolacji spoin sięga 21%.

Na placu budowy fundament pod kluczowe urządzenie

Energa poinformowała także o pracach na terenie samej budowy. Komunikat dotyczy wprawdzie elektrowni gazowo-parowej w… Grudziądzu, ale chodzi o bliźniaczą inwestycję.

W wydanym przez Energę komunikacie czytamy:

Na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu przeprowadzono największą do tej pory operację budowalną. Wykonany został fundament pod pierwsze kluczowe urządzenie – kocioł odzysknicowy, inaczej zwany HRSG (ang. heat recovery steam generator). Podobne prace przeprowadzono też w Ostrołęce.

W Ostrołęce pod fundament kotła odzysknicowego realizowanej tam elektrowni o mocy ok. 750 MW wykorzystano łącznie ponad 2 tys. m sześc. mieszanki betonowej, która dostarczona została na teren budowy z wytwórni betonów zlokalizowanych w Ostrołęce i Łomży. Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między II a III kwartałem br.

Czym jest kocioł HSRG?

Kocioł odzysknicowy jest urządzeniem, które połączy oba rodzaje turbin wykorzystywanych w grudziądzkiej elektrowni i pozwoli im na wspólne napędzanie generatora. Kocioł HRSG odzyskuje energię cieplną gazów wylotowych turbiny gazowej, po czym wykorzystuje ją do podgrzania wody. Wytworzona dzięki temu para wodna napędzać będzie turbinę parową. Obie turbiny: gazowa i parowa, wytwarzają energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną w generatorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki