Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa gazociągu do przyszłej elektrowni gazowej w Ostrołęce. Mapa. 21.03.2023

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
- Wykonawca przyłącza gazowego dla bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, o mocy ok. 750 MW, rozpoczyna właściwe prace budowlane. 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez teren pięciu gmin w województwach podlaskim i mazowieckim, zgodnie z planem powstać ma do końca drugiego kwartału 2024 roku – poinformowała w komunikacie spółka Energa.

Dalej w komunikacie prasowym czytamy:

Budowa gazociągu o średnicy 700 mm będzie przebiegała odcinkami. Obecnie planowane jest wykonanie pierwszych tymczasowych zjazdów z dróg na pas montażowy, który na gruntach rolnych liczył sobie będzie 29 m, a w terenach zalesionych – 19 m. Planowane są też prace związane z przygotowaniem zaplecza budowy oraz dostawą rur przewodowych na trasę gazociągu. Właścicielom gruntów przekazane też zostanie drewno ścięte podczas przeprowadzonej wcześniej niezbędnej wycinki drzew.

Przed rozpoczęciem właściwej budowy wykonawca, firma Romgos, wykonał na przełomie lutego i marca komisyjne oględziny nieruchomości, których celem było dokładne opisanie stanu działek, przez które przebiegać będzie gazociąg. Przeprowadzono także wspomnianą wycinkę drzew w pasie montażowym, rozpoczęte zostały też prace saperskie i archeologiczne. Jesienią ubiegłego roku przedstawiciele inwestora – spółki CCGT Ostrołęka – oraz wykonawcy gazociągu w ramach dialogu społecznego spotkali się z mieszkańcami gmin, przez które przebiegać będzie inwestycja, w celu opisu sposobu jej realizacji i odpowiedzenia na potencjalne nurtujące właścicieli nieruchomości pytania. Również jesienią nawiązano kontakt z władzami gminnymi w celu przekazania informacji o zakresie i harmonogramie planowanych prac.

Zadaniem gazociągu jest połączenie budowanego w Ostrołęce bloku gazowo-parowego z interkonektorem Polska-Litwa, który zasili powstającą elektrownię gazem ziemnym. Niskoemisyjny blok w Ostrołęce to jeden z projektów kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – przejściowych źródeł bilansujących rozwijający się dynamicznie segment OZE i zastępujących stopniowo wyłączane ze względu na wiek i coraz niską wydajność aktywa węglowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki