Rząd woli prywatyzować. Ostrołęcki PKS pod młotek

possowski
Ratusz poinformował o otrzymaniu odpowiedzi z ministerstwa skarbu na pomysł przejęcia przez samorząd, prywatyzowanego właśnie PKS w Ostrołęce

Na ręce prezydenta Janusza Kotowskiego wpłynęła odpowiedź z Ministerstwa Skarbu Państwa, w której Podsekretarz Stanu Mikołaj Budzanowski informuje o zaawansowaniu procesu prywatyzacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Ostrołęce S.A. Odpowiedź jest reakcją na wspólny list samorządowców czterech powiatów, deklarujących komunalizację PKS. W liście czytamy m.in. "w ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa proces ten rokuje nadzieje na znalezienie inwestora, który zapewni spółce dokapitalizowanie oraz stały rozwój, co przyniosłoby korzyści zarówno spółce jak i regionowi. Jednocześnie informuję, że w przypadku gdyby oferty złożone w procesie prywatyzacji nie spełniły oczekiwań Ministra Skarbu Państwa, może zostać rozważona koncepcja komunalizacji ww. spółki." - informuje Urząd Miasta.

I dalej: "Przypomnijmy, iż na skutek próśb związkowców z PKS, zaniepokojonych informacją o wycenie przedsiębiorstwa na 3,5 mln złotych (co ich zdaniem jest kwotą blisko dziesięć razy mniejszą od faktycznej wartości przedsiębiorstwa) 16 lipca ub. r. , podczas LII Sesji Rady Miasta ostrołęcki samorząd opowiedział się za przyjęciem stanowiska w sprawie komunalizacji PKS. Wniosek uzyskał poparcie 11 radnych - jeden był przeciwny , a czterech się wstrzymało. Radni tym samym upoważnili prezydenta Janusza Kotowskiego do wystąpienia w tej sprawie do Ministra Skarbu. W lipcu prezydent Ostrołęki złożył taką ofertę Ministerstwu Skarbu. W grudniu 2009 w tej sprawie spotkali się przedstawiciele powiatów, na terenie których ostrołęcka firma transportowa posiada majątek i prowadzi działalność.
Samorządy powiatów i miast, na terenie których prowadzi działalność ostrołęcki PKS chcą, by odbyło się to na zasadzie komunalizacji. Przedstawiciele powiatów i miasta Ostrołęki opracowali list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów firmy. W preambule listu możemy przeczytać, że u podstaw działań samorządów leży "ogromne znaczenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Ostrołęce S.A. dla transportu ludności i towarów w regionie objętym działaniem stron, wartość majątku przedsiębiorstwa wytworzonego przez szereg lat, jego znaczenie jako pracodawcy oraz zagwarantowanie stabilnej sytuacji na rynku pracy i zapewnienie rozwoju firmy z korzyścią dla społeczności lokalnej".

Celem listu intencyjnego było podjęcie współpracy zmierzającej do powołania związku powiatów, którego zadaniem będzie wykonywanie zadań publicznych w zakresie transportu zbiorowego. Projekt listu został zaakceptowany przez rady powiatów. Za komunalizacją w imieniu samorządów opowiedzieli się podczas spotkania Janusz Kotowski - Prezydent Ostrołęki, Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki, Zbigniew Kamiński - Starosta Ostrowski, Bogdan Pągowski - Starosta Wyszkowski, Grzegorz Nowosielski - Burmistrz Wyszkowa. Podobne stanowisko zajęli związkowcy z PKS w Ostrołęce S.A.

Odpowiedź z ministerstwa wskazuje, że rząd chce jednak prywatyzacji PKS. Komunalizacja wydaje się wątpliwa.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Ultimate
Wszystko sprywatyzować co się tylko da.
F
Fallenangelv
Jak zawsze-sprzedać za grosze. Ile to już państwo straciło na,,bardzo udanych'' prywatyzacjach.
Dodaj ogłoszenie