MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KWW Wspólna Przyszłość Miasta złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o błąd na kartach wyborczych

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Archiwum KWW
W okręgu miejskim nr 3 na kartach głosowania do rady miasta nie było KWW Wspólna Przyszłość Miasta. Ponadto, logo tego komitetu zostało przypisane do innego komitetu - KWW Niezależni Razem. "W wyniku zaistniałej pomyłki naruszone zostały prawa naszych kandydatów oraz prawa wszystkich wyborców oddających swoje głosy w okręgu nr 3" - uważa komitet.

W dniu wyborów po godz. 11.00 Miejska Komisja Wyborcza opublikowała obwieszczenie dot. prawidłowego brzmienia karty do głosowania, jednak zanim odkryto pomyłkę, wydano obwieszczenie i poinstruowano komisję, że ma informować o zaistniałej sytuacji, minęło kilka godzin.

Teraz kolej na ruch Państwowej Komisji Wyborczej, która zdecyduje, czy należy unieważnić wybory w okręgu nr 3 i przeprowadzić je ponownie.

Ponadto, KWW Wspólna Przyszłość Miasta zdecydował, że nie będzie bezczynnie czekać na decyzję PKW i wydał oświadczenie:

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Przyszłość Miasta pragnie złożyć oświadczenie w związku z błędami w przeprowadzeniu wyborów do samorządu. W wyniku analizy procesu wyborczego, stwierdziliśmy nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na wynik wyborów. Nasze oświadczenie ma na celu wyjaśnienie sytuacji i zapewnienie uczciwości procesu wyborczego. Zgodnie z naszymi ustaleniami, błąd polegał na niewłaściwym przygotowaniu kart wyborczych w jednym z okręgów. W wyniku tego zaniedbania, wynik wyborów mógł zostać nieprawidłowo przekształcony.

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Przyszłość Miasta jest zdania, iż przedmiotowa sytuacja nie powinna mieć miejsca w demokratycznym i suwerennym Państwie. Niewątpliwym jest, iż w wyniku zaistniałej pomyłki naruszone zostały prawa naszych kandydatów oraz prawa wszystkich wyborców oddających swoje głosy w okręgu nr 3. Po konsultacjach i napływających do komitetu informacjach, podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w dyspozycji art. 248 kodeksu karnego.

Artykuł 248. dotyczy naruszenia przy przebiegu wyborów:
Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:
1) sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,
2) używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
3) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
4) dopuszcza się nadużycia lub dopuszcza do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
5) odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,
6) dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum
- podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki