MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie błędnych kart wyborczych w Ostrowi Mazowieckiej

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
123rf
W dniu wyborów samorządowych, 7 kwietnia okazało się, że w okręgu miejskim nr 3 na kartach głosowania do rady miasta nie ma KWW Wspólna Przyszłość Miasta. Ponadto, logo tego komitetu zostało przypisane do innego komitetu - KWW Niezależni Razem. Komitet złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Ostrowi Mazowieckiej

Do Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólna Przyszłość Miasta właśnie wpłynęło zawiadomienie z Prokuratury Rejonowej w Ostrowi Mazowieckiej o wszczęciu śledztwa. Śledztwo dotyczy "użycia podstępu w celu nieprawidłowego sporządzenia karty do głosowania w wyborach do Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w okręgu wyborczym nr 3 lub jej podrobienia poprzez nadanie liście nr 18 niewłaściwej nazwy (...)" oraz w sprawie przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez osoby pełniące funkcje publiczne odpowiedzialne za przygotowanie kart do głosowania w wyborach do Rady Miasta Ostrów Mazowiecka (...)".

Prokuratura uzasadnia, że nadanie liście nr 18 nieprawidłowej nazwy tj. w miejsce KWW Wspólna Przyszłość Miasta wstawienie KWW Sławomira Przeździeckiego oraz umieszczenie loga KWW Wspólna Przyszłość Miasta przy liście nr 19 KWW Niezależni Razem, stanowiło przeszkodę w swobodnym wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania w wyborach samorządowych w Ostrowi Mazowieckiej, a ponadto zaistniała sytuacja była działaniem na szkodę interesu publicznego.

Tuż po wyborach KWW Wspólna Przyszłość Miasta wydał oświadczenie:

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Przyszłość Miasta pragnie złożyć oświadczenie w związku z błędami w przeprowadzeniu wyborów do samorządu. W wyniku analizy procesu wyborczego, stwierdziliśmy nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na wynik wyborów. Nasze oświadczenie ma na celu wyjaśnienie sytuacji i zapewnienie uczciwości procesu wyborczego. Zgodnie z naszymi ustaleniami, błąd polegał na niewłaściwym przygotowaniu kart wyborczych w jednym z okręgów. W wyniku tego zaniedbania, wynik wyborów mógł zostać nieprawidłowo przekształcony.

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Przyszłość Miasta jest zdania, iż przedmiotowa sytuacja nie powinna mieć miejsca w demokratycznym i suwerennym Państwie. Niewątpliwym jest, iż w wyniku zaistniałej pomyłki naruszone zostały prawa naszych kandydatów oraz prawa wszystkich wyborców oddających swoje głosy w okręgu nr 3. Po konsultacjach i napływających do komitetu informacjach, podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w dyspozycji art. 248 kodeksu karnego.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki